McCormick Intl
C60L
Farm tractor · 57 hp
McCormick IntlC60L
The McCormick Intl C60L is a farm tractor. It features a Perkins 1103C-33 engine, and foldable steering. The transmission is a mechanical shuttle type with 12 forward and reverse.
Engine
| Engine | Perkins 1103C-33 |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 3 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 201 ci (3.3 L) |
| Bore | 4.13 in (105 mm) |
| Stroke | 5 in (127 mm) |
| Compression Ratio | 19.25 |
| Power Gross | 57.6 hp (43 kW) |
| Power Rated | 57.6 hp (43 kW) |
| Power PTO | 52 hp (38.8 kW) |
| Torque Peak | 163.7 lb-ft (222 Nm) |
| Torque Peak | 1,400 RPM |
| Air Cleaner | dual dry elements |
| Manufacturer | Perkins |
| Rated | 2,200 RPM |
Transmission
| Transmission Type | mechanical shuttle |
|---|---|
| Gears | 12 forward and reverse |
| Available Options | 12-speed mechanical shuttle |
Hydraulics
| Pump Flow | 11.1 gpm (42 lpm) |
|---|---|
| Pressure | 2,610 psi (180 bar) |
| Total Flow | 16.4 gpm (62.1 lpm) |
PTO
| Rear Type | 540 |
|---|
Hitch
| Rear Type | II |
|---|---|
| Rear Lift | 5,950 lbs (2,698 kg) |
Dimensions
| Length | 152.5 in (387 cm) |
|---|---|
| Width | 67 in (170 cm) |
| Height | 62.4 in (158 cm) |
| Height Rops | 94.9 in (241 cm) |
| Wheelbase | 79.9 in (202 cm) |
| Ground Clearance | 14.4 in (36 cm) |
| Front Tread | 55.5 in (140 cm) |
| Rear Tread | 46.9 in (119 cm) |
Weight
| Weight | 5,476 lbs (2,483 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 11.2R20 |
|---|---|
| Rear Ag | 14.9R28 |
Fuel
| Capacity | 17.2 gal (65.1 L) |
|---|
Steering
| Type | foldable |
|---|
Cab
| Cab | optional canopy |
|---|
Compatible Implements
| Model | Type | Width | Min HP |
|---|---|---|---|
| Bush Hog BH114 | Rotary Cutters | 44" | 15 hp |
| Land Pride RCR1242 | Rotary Cutters | 42" | 18 hp |
| BEFCO BRC-142 | Rotary Cutters | 42" | 20 hp |
| BEFCO BRC-242 | Rotary Cutters | 42" | 20 hp |
| Land Pride RCR1548 | Rotary Cutters | 48" | 20 hp |
| Land Pride RCR1248 | Rotary Cutters | 48" | 20 hp |
| Land Pride RCF2072 | Rotary Cutters | 72" | 20 hp |
| Land Pride RCR1260 | Rotary Cutters | 60" | 20 hp |
| Land Pride RCR1860 | Rotary Cutters | 60" | 20 hp |
| Land Pride RCR1872 | Rotary Cutters | 72" | 20 hp |
| Land Pride RCF2060 | Rotary Cutters | 60" | 20 hp |
| Bush Hog BH115 | Rotary Cutters | 56" | 20 hp |
| Bush Hog BH116 | Rotary Cutters | 68" | 25 hp |
| Bush Hog BH210-3 | Rotary Cutters | 60" | 25 hp |
| Land Pride RCR1272 | Rotary Cutters | 72" | 25 hp |
| BEFCO BRC-248 | Rotary Cutters | 48" | 25 hp |
| BEFCO BRC-148 | Rotary Cutters | 48" | 25 hp |
| Bush Hog BH210-3 variant 2 | Rotary Cutters | 72" | 30 hp |
| BEFCO BRC-260 | Rotary Cutters | 60" | 30 hp |
| BEFCO BRC-160 | Rotary Cutters | 60" | 30 hp |
| BEFCO BRC-172 | Rotary Cutters | 72" | 35 hp |
| Land Pride RCD1884 | Rotary Cutters | 84" | 35 hp |
| Land Pride RCF2772 | Rotary Cutters | 72" | 35 hp |
| Land Pride RCF2760 | Rotary Cutters | 60" | 35 hp |
| Bush Hog BH310-2 | Rotary Cutters | 60" | 35 hp |
| BEFCO BRC-272 | Rotary Cutters | 72" | 35 hp |
| BEFCO RMD-360 | Rotary Cutters | 60" | 35 hp |
| BEFCO RMD-372 | Rotary Cutters | 72" | 40 hp |
| Land Pride RCF2696 | Rotary Cutters | 96" | 40 hp |
| Land Pride RCR1884 | Rotary Cutters | 84" | 45 hp |
| Land Pride RCF2084 | Rotary Cutters | 84" | 45 hp |
| Bush Hog BH310 variant 2 | Rotary Cutters | 72" | 45 hp |
| BEFCO RHD-472 | Rotary Cutters | 72" | 50 hp |
| Bush Hog BH210-3 variant 3 | Rotary Cutters | 84" | 50 hp |
Confirmed compatible on PTO HP and 3-point hitch category. Verify with your dealer before purchasing.