McCormick Intl
C60 Max
Farm tractor · 2004–2007 · 58 hp
McCormick IntlC60 Max
The McCormick Intl C60 Max is a farm tractor manufactured from 2004 to 2007. It features a Perkins 1103C-33 engine, and two-post steering. The transmission is a gear type with 12 forward and reverse.
Engine
| Engine | Perkins 1103C-33 |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 3 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 201.4 ci (3.3 L) |
| Bore | 4.13 in (105 mm) |
| Stroke | 5 in (127 mm) |
| Power Gross | 58.5 hp (43.6 kW) |
| Power Rated | 58.5 hp (43.6 kW) |
| Torque Peak | 163.7 lb-ft (222 Nm) |
| Torque Peak | 1,400 RPM |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Manufacturer | Perkins |
| Rated | 2,200 RPM |
| Emissions | Tier II |
Transmission
| Transmission Type | gear |
|---|---|
| Gears | 12 forward and reverse |
| Clutch | 275.8mm cerametallic dry disc |
| Available Options | 12-speed, 24-speed |
Hydraulics
| Type | open center |
|---|---|
| Pump Flow | 13.8 gpm (52.2 lpm) |
| Pressure | 2,611 psi (180 bar) |
| Valves | 2 |
| Total Flow | 21.7 gpm (82.1 lpm) |
| Steering Flow | 7.9 gpm (29.9 lpm) |
PTO
| Rear Type | independent |
|---|
Hitch
| Rear Type | II |
|---|---|
| Rear Lift | 5,732 lbs (2,600 kg) |
| Hitch Control | position and draft control |
Dimensions
| Length | 158.2 in (401 cm) |
|---|---|
| Width | 64.2 in (163 cm) |
| Height | 68.5 in (173 cm) |
| Height Rops | 84.7 in (215 cm) |
| Wheelbase | 86.5 in (219 cm) |
| Front Tread | 58.9 in (149 cm) |
| Rear Tread | 46.9 in (119 cm) |
Weight
cab
| Weight | 6,724 lbs (3,050 kg) |
|---|
rops
| Weight | 6,570 lbs (2,980 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 12.4-24 |
|---|---|
| Rear Ag | 16.9-30 |
Fuel
| Capacity | 27 gal (102.2 L) |
|---|
Steering
| Type | two-post |
|---|
Cab
| Cab | optional |
|---|