McCormick Intl
C70L
Farm tractor · 2007–2017 · 66 hp
McCormick IntlC70L
The McCormick Intl C70L is a farm tractor manufactured from 2007 to 2017. It features a Perkins 3.3L 3-cyl diesel engine, and 4x2 2WD drive. The transmission is a mechanical shuttle type with 12 forward and reverse.
Overview
Mechanical
| Brakes | wet disc |
|---|---|
| Rops Type | foldable |
| Cab | optional canopy |
Hydraulics
| Hydraulic Valves | 1 or 2 |
|---|---|
| Hydraulic Pump Flow | 11.1 gpm (42 lpm) |
| Hydraulic Pressure | 2,610 psi (180 bar) |
PTO & Hitch
| Rear PTO | independent |
|---|---|
| Rear PTO Type | 540 |
| Rear Hitch Type | II |
| Rear Lift | 5,950 lbs (2,698 kg) |
Fuel
| Fuel Capacity Rops | 17.2 gal (65.1 L) |
|---|
Other
| Total Flow | 16.4 gpm (62.1 lpm) |
|---|---|
| Drive Type Optional | 4x4 MFWD 4WD |
Dimensions
| Length | 152.5 in (387 cm) |
|---|---|
| Width | 66.6 in (169 cm) |
| Height | 62.4 in (158 cm) |
| Height Rops | 94.9 in (241 cm) |
| Wheelbase | 79.9 in (202 cm) |
| Ground Clearance | 14.4 in (36 cm) |
| Front Tread | 57.1 in (145 cm) |
| Front Tread Range | 57.1 to 72.7 inches 145 to 184 cm |
| Rear Tread | 47 in (119 cm) |
| Rear Tread Range | 47 to 75 inches 119 to 190 cm |
| Weight | 5,190 lbs (2,354 kg) |
| Tires Ag Front | 6.50-16 |
| Tires Ag Rear | 14.9R28 |
Option 1
| Width | 66.6 in (169 cm) |
|---|---|
| Height | 62.4 in (158 cm) |
| Length | 152.5 in (387 cm) |
| Drive Type | 2wd |
| Model Name | McCormick Intl C70L |
| Weight | 5,190 lbs (2,354 kg) |
| Wheelbase | 79.9 in (202 cm) |
| Rear Tread | 47 in (119 cm) |
| Tires Ag Rear | 14.9R28 |
| Front Tread | 57.1 in (145 cm) |
| Height Rops | 94.9 in (241 cm) |
| Tires Ag Front | 6.50-16 |
| Rear Tread Range | 47 to 75 inches 119 to 190 cm |
| Front Tread Range | 57.1 to 72.7 inches 145 to 184 cm |
| Ground Clearance | 14.4 in (36 cm) |
Option 2
| Width | 66.6 in (169 cm) |
|---|---|
| Height | 62.4 in (158 cm) |
| Length | 152.5 in (387 cm) |
| Drive Type | 4wd |
| Model Name | McCormick Intl C70L |
| Weight | 5,476 lbs (2,483 kg) |
| Wheelbase | 79.9 in (202 cm) |
| Rear Tread | 47 in (119 cm) |
| Tires Ag Rear | 14.9R28 |
| Front Tread | 57.1 in (145 cm) |
| Height Rops | 94.9 in (241 cm) |
| Tires Ag Front | 11.2R20 |
| Rear Tread Range | 47 to 75 inches 119 to 190 cm |
| Front Tread Range | 57.1 to 72.7 inches 145 to 184 cm |
| Ground Clearance | 14.4 in (36 cm) |
Transmission
| Transmission Type | mechanical shuttle |
|---|---|
| Gears | 12 forward and reverse |