McCormick Intl
C70S
Farm tractor · 2005–2007 · 73 hp
McCormick IntlC70S
The McCormick Intl C70S is a farm tractor manufactured from 2005 to 2007. It features a Perkins engine. It weighs 8,265 lbs (3,749 kg).
Engine
| Engine | Perkins |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 4 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 258 ci (4.2 L) |
| Power Gross | 73 hp (54.4 kW) |
| Power Rated | 73 hp (54.4 kW) |
| Power PTO | 59.7 hp (44.5 kW) |
| Power Drawbar | 50.2 hp (37.4 kW) |
| Air Cleaner | two paper elements |
| Manufacturer | Perkins |
Transmission
| Gears | 16 forward and 8 reverse |
|---|---|
| Available Options | 16-speed |
Weight
| Weight | 8,265 lbs (3,749 kg) |
|---|---|
| Operating | 8,265 lbs (3,749 kg) |