McCormick Intl
C100 Max
Farm tractor · 2007–2019 · 92 hp
McCormick IntlC100 Max
The McCormick Intl C100 Max is a farm tractor manufactured from 2007 to 2019. It features a Perkins 1104D-44T engine, and two-post folding steering. The transmission is a mechanical shuttle type with 12 forward and reverse.
Engine
| Engine | Perkins 1104D-44T |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 4 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Turbocharger Status | turbocharged diesel |
| Displacement | 268.5 ci (4.4 L) |
| Bore | 4.13 in (105 mm) |
| Stroke | 5 in (127 mm) |
| Power Gross | 92.5 hp (69 kW) |
| Power Rated | 92.5 hp (69 kW) |
| Power PTO | 85.5 hp (63.8 kW) |
| Torque Peak | 283.2 lb-ft (384 Nm) |
| Torque Peak | 1,400 RPM |
| Fuel System | direct injection |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Manufacturer | Perkins |
| Emissions | Tier III |
Transmission
| Transmission Type | mechanical shuttle |
|---|---|
| Gears | 12 forward and reverse |
| Clutch | 304.8mm mechanical dry disc |
| Available Options | 12-speed mechanical shuttle, 24-speed power shuttle |
Hydraulics
| Pump Flow | 13.8 gpm (52.2 lpm) |
|---|---|
| Total Flow | 21.7 gpm (82.1 lpm) |
| Steering Flow | 7.9 gpm (29.9 lpm) |
Hitch
| Rear Type | II |
|---|---|
| Rear Lift | 5,732 lbs (2,600 kg) |
Dimensions
| Length | 162.8 in (413 cm) |
|---|---|
| Width | 80.1 in (203 cm) |
| Height Cab | 100.7 in (255 cm) |
| Height Rops | 100.4 in (255 cm) |
| Wheelbase | 91.2 in (231 cm) |
| Ground Clearance | 18.7 in (47 cm) |
| Front Tread | 60.6 in (153 cm) |
| Rear Tread | 63.5 in (161 cm) |
Weight
cab
| Weight | 7,672 lbs (3,480 kg) |
|---|
rops
| Weight | 7,341 lbs (3,329 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 13.6-24 |
|---|---|
| Rear Ag | 16.9-34 |
Fuel
| Capacity | 27 gal (102.2 L) |
|---|
Steering
| Type | two-post folding |
|---|
Cab
| Cab | available with air-conditioning |
|---|
Compatible Implements
| Model | Type | Width | Min HP |
|---|---|---|---|
| Bush Hog BH114 | Rotary Cutters | 44" | 15 hp |
| Land Pride RCR1242 | Rotary Cutters | 42" | 18 hp |
| Bush Hog BH115 | Rotary Cutters | 56" | 20 hp |
| BEFCO BRC-142 | Rotary Cutters | 42" | 20 hp |
| BEFCO BRC-242 | Rotary Cutters | 42" | 20 hp |
| Land Pride RCR1548 | Rotary Cutters | 48" | 20 hp |
| Land Pride RCR1248 | Rotary Cutters | 48" | 20 hp |
| Land Pride RCF2072 | Rotary Cutters | 72" | 20 hp |
| Land Pride RCR1872 | Rotary Cutters | 72" | 20 hp |
| Land Pride RCR1860 | Rotary Cutters | 60" | 20 hp |
| Land Pride RCF2060 | Rotary Cutters | 60" | 20 hp |
| Land Pride RCR1260 | Rotary Cutters | 60" | 20 hp |
| Bush Hog BH116 | Rotary Cutters | 68" | 25 hp |
| Bush Hog BH210-3 | Rotary Cutters | 60" | 25 hp |
| Land Pride RCR1272 | Rotary Cutters | 72" | 25 hp |
| BEFCO BRC-248 | Rotary Cutters | 48" | 25 hp |
| BEFCO BRC-148 | Rotary Cutters | 48" | 25 hp |
| BEFCO BRC-160 | Rotary Cutters | 60" | 30 hp |
| Bush Hog BH210-3 variant 2 | Rotary Cutters | 72" | 30 hp |
| BEFCO BRC-260 | Rotary Cutters | 60" | 30 hp |
| BEFCO RMD-360 | Rotary Cutters | 60" | 35 hp |
| Land Pride RCF2760 | Rotary Cutters | 60" | 35 hp |
| Land Pride RCF2772 | Rotary Cutters | 72" | 35 hp |
| BEFCO BRC-172 | Rotary Cutters | 72" | 35 hp |
| Land Pride RCD1884 | Rotary Cutters | 84" | 35 hp |
| BEFCO BRC-272 | Rotary Cutters | 72" | 35 hp |
| Bush Hog BH310-2 | Rotary Cutters | 60" | 35 hp |
| BEFCO RMD-372 | Rotary Cutters | 72" | 40 hp |
| Land Pride RCF2696 | Rotary Cutters | 96" | 40 hp |
| Land Pride RCR1884 | Rotary Cutters | 84" | 45 hp |
| Land Pride RCF2084 | Rotary Cutters | 84" | 45 hp |
| Bush Hog BH310 variant 2 | Rotary Cutters | 72" | 45 hp |
| Bush Hog BH210-3 variant 3 | Rotary Cutters | 84" | 50 hp |
| BEFCO RHD-472 | Rotary Cutters | 72" | 50 hp |
| Bush Hog BH310 variant 3 | Rotary Cutters | 84" | 55 hp |
| Land Pride RCF3672 | Rotary Cutters | 72" | 60 hp |
| Bush Hog BH410 variant 1 | Rotary Cutters | 72" | 60 hp |
| Land Pride RCF2784 - 3PT | Rotary Cutters | 84" | 60 hp |
| BEFCO RHD-484 | Rotary Cutters | 84" | 60 hp |
| Bush Hog BH410 variant 2 | Rotary Cutters | 84" | 70 hp |
| Land Pride RCF3684 - 3PT | Rotary Cutters | 84" | 70 hp |
| Land Pride DBM2660 | Rotary Cutters | 60" | 75 hp |
| Land Pride DB2660 | Rotary Cutters | 60" | 75 hp |
Confirmed compatible on PTO HP and 3-point hitch category. Verify with your dealer before purchasing.