McCormick Intl
C100
Farm tractor · 2001–2003 · 102 hp
McCormick IntlC100
The McCormick Intl C100 is a farm tractor manufactured from 2001 to 2003. It features a 102 hp engine, and two-post fixed steering. The transmission is a synchromesh type with 8 forward and 4 reverse.
Engine
| Cylinders | 4 |
|---|---|
| Cooling | liquid-cooled |
| Turbocharger Status | turbocharged diesel |
| Displacement | 244 ci (4 L) |
| Bore | 3.94 in (100 mm) |
| Stroke | 5 in (127 mm) |
| Power Gross | 102 hp (76.1 kW) |
| Power Rated | 102 hp (76.1 kW) |
| Power PTO | 86.2 hp (64.3 kW) |
| Power Drawbar | 74 hp (55.2 kW) |
| Torque Peak | 296.5 lb-ft (402.1 Nm) |
| Torque Peak | 1,400 RPM |
| Starter Volts | 12 |
| Manufacturer | Perkins |
| Rated | 2,200 RPM |
Transmission
| Transmission Type | synchromesh |
|---|---|
| Gears | 8 forward and 4 reverse |
| Clutch | dry disc |
| Available Options | 8-speed synchromesh, 8-speed shuttle, 16-speed two-speed power shift |
Hydraulics
| Type | open center |
|---|---|
| Pump Flow | 15.5 gpm (58.7 lpm) |
| Pressure | 2,500 psi (172.4 bar) |
PTO
| Rear Type | independent |
|---|
Hitch
| Rear Type | II |
|---|---|
| Rear Lift | 3,664 lbs (1,661 kg) |
Dimensions
| Wheelbase | 84.3 in (214 cm) |
|---|
Weight
| Shipping | 5,964 lbs (2,705 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 11.00-16 |
|---|---|
| Rear Ag | 18.4-30 |
Fuel
| Capacity | 31.7 gal (120 L) |
|---|
Steering
| Type | two-post fixed |
|---|
Compatible Implements
| Model | Type | Width | Min HP |
|---|---|---|---|
| Bush Hog BH114 | Rotary Cutters | 44" | 15 hp |
| Land Pride RCR1242 | Rotary Cutters | 42" | 18 hp |
| Bush Hog BH115 | Rotary Cutters | 56" | 20 hp |
| BEFCO BRC-142 | Rotary Cutters | 42" | 20 hp |
| BEFCO BRC-242 | Rotary Cutters | 42" | 20 hp |
| Land Pride RCR1548 | Rotary Cutters | 48" | 20 hp |
| Land Pride RCR1248 | Rotary Cutters | 48" | 20 hp |
| Land Pride RCF2072 | Rotary Cutters | 72" | 20 hp |
| Land Pride RCR1872 | Rotary Cutters | 72" | 20 hp |
| Land Pride RCR1860 | Rotary Cutters | 60" | 20 hp |
| Land Pride RCF2060 | Rotary Cutters | 60" | 20 hp |
| Land Pride RCR1260 | Rotary Cutters | 60" | 20 hp |
| Bush Hog BH116 | Rotary Cutters | 68" | 25 hp |
| Bush Hog BH210-3 | Rotary Cutters | 60" | 25 hp |
| Land Pride RCR1272 | Rotary Cutters | 72" | 25 hp |
| BEFCO BRC-248 | Rotary Cutters | 48" | 25 hp |
| BEFCO BRC-148 | Rotary Cutters | 48" | 25 hp |
| BEFCO BRC-160 | Rotary Cutters | 60" | 30 hp |
| Bush Hog BH210-3 variant 2 | Rotary Cutters | 72" | 30 hp |
| BEFCO BRC-260 | Rotary Cutters | 60" | 30 hp |
| BEFCO RMD-360 | Rotary Cutters | 60" | 35 hp |
| Land Pride RCF2760 | Rotary Cutters | 60" | 35 hp |
| Land Pride RCF2772 | Rotary Cutters | 72" | 35 hp |
| BEFCO BRC-172 | Rotary Cutters | 72" | 35 hp |
| Land Pride RCD1884 | Rotary Cutters | 84" | 35 hp |
| BEFCO BRC-272 | Rotary Cutters | 72" | 35 hp |
| Bush Hog BH310-2 | Rotary Cutters | 60" | 35 hp |
| BEFCO RMD-372 | Rotary Cutters | 72" | 40 hp |
| Land Pride RCF2696 | Rotary Cutters | 96" | 40 hp |
| Land Pride RCR1884 | Rotary Cutters | 84" | 45 hp |
| Land Pride RCF2084 | Rotary Cutters | 84" | 45 hp |
| Bush Hog BH310 variant 2 | Rotary Cutters | 72" | 45 hp |
| Bush Hog BH210-3 variant 3 | Rotary Cutters | 84" | 50 hp |
| BEFCO RHD-472 | Rotary Cutters | 72" | 50 hp |
| Bush Hog BH310 variant 3 | Rotary Cutters | 84" | 55 hp |
| Land Pride RCF3672 | Rotary Cutters | 72" | 60 hp |
| Bush Hog BH410 variant 1 | Rotary Cutters | 72" | 60 hp |
| Land Pride RCF2784 - 3PT | Rotary Cutters | 84" | 60 hp |
| BEFCO RHD-484 | Rotary Cutters | 84" | 60 hp |
| Bush Hog BH410 variant 2 | Rotary Cutters | 84" | 70 hp |
| Land Pride RCF3684 - 3PT | Rotary Cutters | 84" | 70 hp |
| Land Pride DBM2660 | Rotary Cutters | 60" | 75 hp |
| Land Pride DB2660 | Rotary Cutters | 60" | 75 hp |
Confirmed compatible on PTO HP and 3-point hitch category. Verify with your dealer before purchasing.