McCormick Intl
B90 Max
Farm tractor · 2011–2021 · 83 hp
McCormick IntlB90 Max
The McCormick Intl B90 Max is a farm tractor manufactured from 2011 to 2021. It features a Perkins 1104D-44T engine, and two-post steering. The transmission is a mechanical type with 12 forward and 4 reverse.
Engine
| Engine | Perkins 1104D-44T |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 4 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 268 ci (4.4 L) |
| Bore | 4.13 in (105 mm) |
| Stroke | 5 in (127 mm) |
| Compression Ratio | 18.2 |
| Power Gross | 83 hp (61.9 kW) |
| Power Rated | 83 hp (61.9 kW) |
| Power PTO | 77 hp (57.4 kW) |
| Torque Peak | 260 lb-ft (352.6 Nm) |
| Torque Peak | 1,400 RPM |
| Air Cleaner | dry |
| Fuel System | direct injection |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Manufacturer | Perkins |
| Rated | 2,200 RPM |
| Emissions | Tier III |
Transmission
| Transmission Type | mechanical |
|---|---|
| Transmission Model | Speed Four |
| Gears | 12 forward and 4 reverse |
| Transmission Description | Four gears in three ranges. |
| Clutch | 279.4mm mechanical dry disc |
| Available Options | 12-speed, 12-speed mechanical shuttle, 24-speed |
Hydraulics
| Pressure | 2,611 psi (180 bar) |
|---|---|
| Total Flow | 20.2 gpm (76.5 lpm) |
| Scv Flow | 13.8 gpm (52.2 lpm) |
PTO
| Rear Type | independent |
|---|
Hitch
| Rear Type | II |
|---|---|
| Rear Lift | 5,732 lbs (2,600 kg) |
| Hitch Control | position and draft control |
Dimensions
| Length | 162.8 in (413 cm) |
|---|---|
| Width | 81.2 in (206 cm) |
| Height | 69.7 in (177 cm) |
| Height Rops | 100 in (254 cm) |
| Wheelbase | 71 in (180 cm) |
| Ground Clearance | 16 in (40 cm) |
| Front Tread | 61 in (154 cm) |
| Rear Tread | 63 in (160 cm) |
Weight
| Weight | 7,326 lbs (3,323 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 12.4-24, 380/70R24, 14.9R20, 440/65R24, 12.4R24, 340/85R24, 11.2R24, 13.6R24, 320/70R24, 405/70R20 |
|---|---|
| Rear Ag | 18.4-30, 480/70R34, 16.9R30, 540/65R34, 13.6R38, 420/85R34, 13.6R36, 480/70R34, 16.9R30, 540/65R30 |
Fuel
| Capacity | 23.8 gal (90.1 L) |
|---|
Steering
| Type | two-post |
|---|
Cab
| Cab | available canopy |
|---|
Compatible Implements
| Model | Type | Width | Min HP |
|---|---|---|---|
| Bush Hog BH114 | Rotary Cutters | 44" | 15 hp |
| Land Pride RCR1242 | Rotary Cutters | 42" | 18 hp |
| Bush Hog BH115 | Rotary Cutters | 56" | 20 hp |
| BEFCO BRC-142 | Rotary Cutters | 42" | 20 hp |
| BEFCO BRC-242 | Rotary Cutters | 42" | 20 hp |
| Land Pride RCR1548 | Rotary Cutters | 48" | 20 hp |
| Land Pride RCR1248 | Rotary Cutters | 48" | 20 hp |
| Land Pride RCF2072 | Rotary Cutters | 72" | 20 hp |
| Land Pride RCR1872 | Rotary Cutters | 72" | 20 hp |
| Land Pride RCR1860 | Rotary Cutters | 60" | 20 hp |
| Land Pride RCF2060 | Rotary Cutters | 60" | 20 hp |
| Land Pride RCR1260 | Rotary Cutters | 60" | 20 hp |
| Bush Hog BH116 | Rotary Cutters | 68" | 25 hp |
| Bush Hog BH210-3 | Rotary Cutters | 60" | 25 hp |
| Land Pride RCR1272 | Rotary Cutters | 72" | 25 hp |
| BEFCO BRC-248 | Rotary Cutters | 48" | 25 hp |
| BEFCO BRC-148 | Rotary Cutters | 48" | 25 hp |
| BEFCO BRC-160 | Rotary Cutters | 60" | 30 hp |
| Bush Hog BH210-3 variant 2 | Rotary Cutters | 72" | 30 hp |
| BEFCO BRC-260 | Rotary Cutters | 60" | 30 hp |
| BEFCO RMD-360 | Rotary Cutters | 60" | 35 hp |
| Land Pride RCF2760 | Rotary Cutters | 60" | 35 hp |
| Land Pride RCF2772 | Rotary Cutters | 72" | 35 hp |
| BEFCO BRC-172 | Rotary Cutters | 72" | 35 hp |
| Land Pride RCD1884 | Rotary Cutters | 84" | 35 hp |
| BEFCO BRC-272 | Rotary Cutters | 72" | 35 hp |
| Bush Hog BH310-2 | Rotary Cutters | 60" | 35 hp |
| BEFCO RMD-372 | Rotary Cutters | 72" | 40 hp |
| Land Pride RCF2696 | Rotary Cutters | 96" | 40 hp |
| Land Pride RCR1884 | Rotary Cutters | 84" | 45 hp |
| Land Pride RCF2084 | Rotary Cutters | 84" | 45 hp |
| Bush Hog BH310 variant 2 | Rotary Cutters | 72" | 45 hp |
| Bush Hog BH210-3 variant 3 | Rotary Cutters | 84" | 50 hp |
| BEFCO RHD-472 | Rotary Cutters | 72" | 50 hp |
| Bush Hog BH310 variant 3 | Rotary Cutters | 84" | 55 hp |
| Land Pride RCF3672 | Rotary Cutters | 72" | 60 hp |
| Bush Hog BH410 variant 1 | Rotary Cutters | 72" | 60 hp |
| Land Pride RCF2784 - 3PT | Rotary Cutters | 84" | 60 hp |
| BEFCO RHD-484 | Rotary Cutters | 84" | 60 hp |
| Bush Hog BH410 variant 2 | Rotary Cutters | 84" | 70 hp |
| Land Pride RCF3684 - 3PT | Rotary Cutters | 84" | 70 hp |
| Land Pride DBM2660 | Rotary Cutters | 60" | 75 hp |
| Land Pride DB2660 | Rotary Cutters | 60" | 75 hp |
Confirmed compatible on PTO HP and 3-point hitch category. Verify with your dealer before purchasing.