McCormick Intl
G135 Max
Farm tractor · 2011–2015 · 126 hp
McCormick IntlG135 Max
The McCormick Intl G135 Max is a farm tractor manufactured from 2011 to 2015. It features a BetaPower engine, four-wheel drive drive, and hydrostatic power steering. The transmission is a mechanical shuttle type with 36 forward and reverse.
Overview
| Tractor Type | row-crop |
|---|---|
| Series | G Max Series |
Engine
| Engine | BetaPower |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 6 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Turbocharger Status | turbocharged air-to-air intercooled diesel |
| Displacement | 410.6 ci (6.7 L) |
| Bore | 4.09 in (104 mm) |
| Stroke | 5.2 in (132 mm) |
| Compression Ratio | 17.5 |
| Power | 133 hp (99.2 kW) |
| Torque | 435 lb-ft (589.9 Nm) |
| Torque | 1,250 RPM |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Manufacturer | BetaPower |
| Rated | 2,200 RPM |
| Emissions | Tier 3 |
Transmission
| Transmission Type | mechanical shuttle |
|---|---|
| Gears | 36 forward and reverse |
| Clutch | 355mm dry disc |
Hydraulics
| Pump Flow | 18 gpm (68.1 lpm) |
|---|---|
| Valves | 3 |
| Total Flow | 28 gpm (106 lpm) |
PTO
| Rear Type | 540/1000 |
|---|
Hitch
| Rear Type | III/II |
|---|---|
| Rear Lift | 15,400 lbs (6,985 kg) |
| Hitch Control | position control |
Dimensions
| Length | 202.5 in (514 cm) |
|---|---|
| Width | 87 in (220 cm) |
| Height Rops | 109 in (276 cm) |
| Wheelbase | 110 in (279 cm) |
| Ground Clearance | 20.5 in (52 cm) |
| Rear Tread | 62.5 in (158 cm) |
Weight
| Weight | 12,760 lbs (5,787 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 420/70R28 |
|---|---|
| Rear Ag | 520/70R38 |
Fuel
| Capacity | 68.7 gal (260 L) |
|---|
Steering
| Type | hydrostatic power |
|---|
Cab
| Rops Type | two-post |
|---|---|
| Cab | optional with air-conditioning |