McCormick Intl
MC135
Farm tractor · 2003–2007 · 132 hp
McCormick IntlMC135
The McCormick Intl MC135 is a farm tractor manufactured from 2003 to 2007. It features a Perkins 1106 engine, and two-post folding steering.
Engine
| Engine | Perkins 1106 |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 6 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Turbocharger Status | turbocharged diesel |
| Displacement | 366.1 ci (6 L) |
| Bore | 3.94 in (100 mm) |
| Stroke | 5 in (127 mm) |
| Power Gross | 132 hp (98.4 kW) |
| Power Rated | 132 hp (98.4 kW) |
| Power PTO | 113 hp (84.3 kW) |
| Torque Peak | 408 lb-ft (553.2 Nm) |
| Torque Peak | 1,400 RPM |
| Starter Volts | 12 |
| Oil Capacity | 32 qts (30.3 L) |
| Manufacturer | Perkins |
| Rated | 2,200 RPM |
| Emissions | Tier 2 |
| Oil Change Interval Hours | 500 |
Transmission
| Available Options | 16-speed partial power shift, 32-speed partial power shift with creeper |
|---|
Hydraulics
| Type | pressure flow compensated (PFC) |
|---|---|
| Pump Flow | 28.8 gpm (109 lpm) |
| Valves | 2 |
| Scv Flow | 25.1 gpm (95 lpm) |
| System Capacity | 19.8 gal (74.9 L) |
Hitch
| Rear Type | IIN |
|---|---|
| Rear Lift | 11,234 lbs (5,095 kg) |
| Hitch Control | electronic lower link draft sensing |
Dimensions
| Length | 188 in (477 cm) |
|---|---|
| Width | 77 in (195 cm) |
| Height | 110.6 in (280 cm) |
| Wheelbase | 104.3 in (264 cm) |
| Ground Clearance | 16 in (40 cm) |
Weight
| Operating | 12,742 lbs (5,779 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 14.9x28 |
|---|---|
| Rear Ag | 18.4R38 |
Fuel
| Capacity | 70 gal (264.9 L) |
|---|
Steering
| Type | two-post folding |
|---|
Cab
| Cab | optional |
|---|