McCormick Intl
MTX135
Farm tractor · 2004–2007 · 131 hp
McCormick IntlMTX135
The McCormick Intl MTX135 is a farm tractor manufactured from 2004 to 2007. It features a Iveco engine, and hydrostatic power steering. The transmission is a four-speed power shift type with 16 forward and 12 reverse.
Engine
| Engine | Iveco |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 6 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Turbocharger Status | turbocharged diesel |
| Displacement | 411.9 ci (6.8 L) |
| Bore | 4.09 in (104 mm) |
| Stroke | 5.2 in (132 mm) |
| Power Gross | 131 hp (97.7 kW) |
| Power Rated | 131 hp (97.7 kW) |
| Power PTO | 114.17 hp (85.1 kW) |
| Power Drawbar | 95.16 hp (71 kW) |
| Torque Peak | 260.37 lb-ft (353.1 Nm) |
| Torque Peak | 1,400 RPM |
| Air Cleaner | dual dry element |
| Fuel System | mechanical injection |
| Starter Volts | 12 |
| Manufacturer | Iveco |
| Rated | 2,200 RPM |
Transmission
| Transmission Type | four-speed power shift |
|---|---|
| Gears | 16 forward and 12 reverse |
| Clutch | electro-hydraulic wet disc |
| Available Options | 16-speed four-speed power shift, 32-speed |
Hydraulics
| Type | pressure flow compensating |
|---|---|
| Pump Flow | 28.8 gpm (109 lpm) |
PTO
| Rear Type | 540/1000 |
|---|
Hitch
| Rear Type | IIIN |
|---|---|
| Rear Lift | 12,945 lbs (5,871 kg) |
| Hitch Control | electronic lower link draft sensing |
Dimensions
| Length | 203.15 in (516 cm) |
|---|---|
| Wheelbase | 107.09 in (272 cm) |
Weight
| Weight | 13,230 lbs (6,001 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 14.9R28 |
|---|---|
| Rear Ag | 18.4R38 |
Fuel
| Capacity | 70 gal (264.9 L) |
|---|
Steering
| Type | hydrostatic power |
|---|
Cab
| Cab | standard with air-conditioning |
|---|
Compatible Implements
| Model | Type | Width | Min HP |
|---|---|---|---|
| Bush Hog BH114 | Rotary Cutters | 44" | 15 hp |
| Land Pride RCR1242 | Rotary Cutters | 42" | 18 hp |
| Bush Hog BH115 | Rotary Cutters | 56" | 20 hp |
| BEFCO BRC-142 | Rotary Cutters | 42" | 20 hp |
| BEFCO BRC-242 | Rotary Cutters | 42" | 20 hp |
| Land Pride RCR1548 | Rotary Cutters | 48" | 20 hp |
| Land Pride RCR1248 | Rotary Cutters | 48" | 20 hp |
| Land Pride RCF2072 | Rotary Cutters | 72" | 20 hp |
| Land Pride RCR1872 | Rotary Cutters | 72" | 20 hp |
| Land Pride RCR1860 | Rotary Cutters | 60" | 20 hp |
| Land Pride RCF2060 | Rotary Cutters | 60" | 20 hp |
| Land Pride RCR1260 | Rotary Cutters | 60" | 20 hp |
| Bush Hog BH116 | Rotary Cutters | 68" | 25 hp |
| Bush Hog BH210-3 | Rotary Cutters | 60" | 25 hp |
| Land Pride RCR1272 | Rotary Cutters | 72" | 25 hp |
| BEFCO BRC-248 | Rotary Cutters | 48" | 25 hp |
| BEFCO BRC-148 | Rotary Cutters | 48" | 25 hp |
| BEFCO BRC-160 | Rotary Cutters | 60" | 30 hp |
| Bush Hog BH210-3 variant 2 | Rotary Cutters | 72" | 30 hp |
| BEFCO BRC-260 | Rotary Cutters | 60" | 30 hp |
| BEFCO RMD-360 | Rotary Cutters | 60" | 35 hp |
| Land Pride RCF2760 | Rotary Cutters | 60" | 35 hp |
| Land Pride RCF2772 | Rotary Cutters | 72" | 35 hp |
| BEFCO BRC-172 | Rotary Cutters | 72" | 35 hp |
| Land Pride RCD1884 | Rotary Cutters | 84" | 35 hp |
| BEFCO BRC-272 | Rotary Cutters | 72" | 35 hp |
| Bush Hog BH310-2 | Rotary Cutters | 60" | 35 hp |
| BEFCO RMD-372 | Rotary Cutters | 72" | 40 hp |
| Land Pride RCF2696 | Rotary Cutters | 96" | 40 hp |
| Land Pride RCR1884 | Rotary Cutters | 84" | 45 hp |
| Land Pride RCF2084 | Rotary Cutters | 84" | 45 hp |
| Bush Hog BH310 variant 2 | Rotary Cutters | 72" | 45 hp |
| Bush Hog BH210-3 variant 3 | Rotary Cutters | 84" | 50 hp |
| BEFCO RHD-472 | Rotary Cutters | 72" | 50 hp |
| Bush Hog BH310 variant 3 | Rotary Cutters | 84" | 55 hp |
| Land Pride RCF3672 | Rotary Cutters | 72" | 60 hp |
| Bush Hog BH410 variant 1 | Rotary Cutters | 72" | 60 hp |
| Land Pride RCF2784 - 3PT | Rotary Cutters | 84" | 60 hp |
| BEFCO RHD-484 | Rotary Cutters | 84" | 60 hp |
| Bush Hog BH410 variant 2 | Rotary Cutters | 84" | 70 hp |
| Land Pride RCF3684 - 3PT | Rotary Cutters | 84" | 70 hp |
| Land Pride DBM2660 | Rotary Cutters | 60" | 75 hp |
| Land Pride DB2660 | Rotary Cutters | 60" | 75 hp |
Confirmed compatible on PTO HP and 3-point hitch category. Verify with your dealer before purchasing.