McCormick Intl
MTX145
Farm tractor · 2009–2019 · 133 hp
McCormick IntlMTX145
The McCormick Intl MTX145 is a farm tractor manufactured from 2009 to 2019. It features a 133 hp engine. The transmission is a partial power shift type with 16 forward and 12 reverse.
Engine
| Cylinders | 6 |
|---|---|
| Cooling | liquid-cooled |
| Turbocharger Status | turbocharged diesel |
| Displacement | 410.6 ci (6.7 L) |
| Power Gross | 133 hp (99.2 kW) |
| Power Rated | 133 hp (99.2 kW) |
| Power PTO | 120 hp (89.5 kW) |
| Torque Peak | 435 lb-ft (589.9 Nm) |
| Torque Peak | 1,250 RPM |
| Rated | 2,200 RPM |
Transmission
| Transmission Type | partial power shift |
|---|---|
| Gears | 16 forward and 12 reverse |
| Available Options | 16-speed partial power shift, 32-speed partial power shift |
Hydraulics
| Total Flow | 29 gpm (109.8 lpm) |
|---|
PTO
| Rear Type | independent |
|---|
Hitch
| Rear Type | IIIN |
|---|---|
| Rear Lift | 12,943 lbs (5,870 kg) |
Dimensions
| Length | 203 in (515 cm) |
|---|---|
| Width | 90 in (228 cm) |
| Height Cab | 114 in (289 cm) |
| Wheelbase | 107 in (271 cm) |
| Ground Clearance | 20 in (50 cm) |
Weight
| Shipping | 11,905 lbs (5,400 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 420/85R28 |
|---|---|
| Rear Ag | 520/85R38 |
Fuel
| Capacity | 70 gal (264.9 L) |
|---|
Cab
| Cab | standard with heat and air-conditioning |
|---|