McCormick Intl
MTX150
Farm tractor · 2004–2007 · 152 hp
McCormick IntlMTX150
The McCormick Intl MTX150 is a farm tractor manufactured from 2004 to 2007. It features a Iveco engine, four-wheel drive drive, and hydrostatic power steering. The transmission is a powershift type with 16 forward and 12 reverse.
Overview
| Tractor Type | row-crop |
|---|---|
| Series | MTX Series |
| Manufacture Location | Doncaster, England |
Engine
| Engine | Iveco |
|---|---|
| Cylinders | 6 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Turbocharger Status | turbocharged diesel |
| Displacement | 411.9 ci (6.8 L) |
| Bore | 4.09 in (104 mm) |
| Stroke | 5.2 in (132 mm) |
| Power | 152 hp (113.3 kW) |
| Torque | 429.3 lb-ft (582.1 Nm) |
| Torque | 1,400 RPM |
| Air Cleaner | dual dry element |
| Fuel System | mechanical injection |
| Starter Volts | 12 |
| Manufacturer | Iveco |
| Rated | 2,200 RPM |
Transmission
| Transmission Type | powershift |
|---|---|
| Gears | 16 forward and 12 reverse |
| Available Options | 16-speed, 32-speed |
Hydraulics
| Type | pressure flow compensating |
|---|---|
| Pump Flow | 28.8 gpm (109 lpm) |
PTO
| Rear Type | 540/1000 |
|---|
Hitch
| Rear Type | IIIN |
|---|---|
| Rear Lift | 14,557 lbs (6,603 kg) |
| Hitch Control | electronic lower link draft sensing |
Dimensions
| Length | 203.15 in (516 cm) |
|---|---|
| Wheelbase | 107.1 in (272 cm) |
Weight
| Weight | 13,582 lbs (6,160 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 16.9R28 |
|---|---|
| Rear Ag | 20.8R38 |
Fuel
| Capacity | 70 gal (264.9 L) |
|---|
Steering
| Type | hydrostatic power |
|---|
Cab
| Cab | standard with air-conditioning |
|---|