McCormick Intl
T105
Farm tractor · 2009–2013 · 98 hp
McCormick IntlT105
The McCormick Intl T105 is a farm tractor manufactured from 2009 to 2013. It features a Perkins 1104D-44T engine, and two-post steering. It weighs 10,340 lbs (4,690 kg).
Engine
| Engine | Perkins 1104D-44T |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 4 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 268.5 ci (4.4 L) |
| Bore | 4.13 in (105 mm) |
| Stroke | 5 in (127 mm) |
| Compression Ratio | 18.2 |
| Power Gross | 98.6 hp (73.5 kW) |
| Power Rated | 98.6 hp (73.5 kW) |
| Power PTO | 91 hp (67.9 kW) |
| Torque Peak | 283.2 lb-ft (384 Nm) |
| Torque Peak | 1,400 RPM |
| Starter Type | electric |
| Manufacturer | Perkins |
| Rated | 2,200 RPM |
| Emissions | Tier III |
Transmission
| Gears | 16 forward and 8 reverse |
|---|---|
| Clutch | cerametallic dry disc |
| Available Options | 16-speed |
Hydraulics
| Type | open center |
|---|---|
| Pump Flow | 10.2 gpm (38.6 lpm) |
| Pressure | 2,611 psi (180 bar) |
| Valves | 4 |
| Total Flow | 17.3 gpm (65.5 lpm) |
| Steering Flow | 7.1 gpm (26.9 lpm) |
PTO
| Rear Type | independent |
|---|
Hitch
| Rear Type | II |
|---|---|
| Rear Lift | 5,842 lbs (2,649 kg) |
| Hitch Control | position and draft control |
Dimensions
| Length | 137.8 in (350 cm) |
|---|---|
| Width | 68.9 in (175 cm) |
| Height Rops | 90.6 in (230 cm) |
| Wheelbase | 65 in (165 cm) |
| Ground Clearance | 12.6 in (32 cm) |
Weight
| Weight | 10,340 lbs (4,690 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Track Width | 17.7 in (44 cm) |
|---|
Fuel
| Capacity | 25.1 gal (95 L) |
|---|
Steering
| Type | two-post |
|---|