McCormick Intl
X10.50H
Farm tractor · 2011–2014 · 49 hp
McCormick IntlX10.50H
The McCormick Intl X10.50H is a farm tractor manufactured from 2011 to 2014. It features a Daedong 4B243 engine, and two-post steering. The transmission is a hydrostatic type with inifnite forward and infinite reverse.
Engine
| Engine | Daedong 4B243 |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 148.59 ci (2.4 L) |
| Power Gross | 49 hp (36.5 kW) |
| Power PTO | 37.5 hp (28 kW) |
| Fuel System | indirect injection |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Manufacturer | Daedong |
| Rated | 2,600 RPM |
Transmission
| Transmission Type | hydrostatic |
|---|---|
| Gears | inifnite forward and infinite reverse |
| Available Options | hydrostatic |
Hydraulics
| Type | gear pump |
|---|---|
| Pump Flow | 16.8 gpm (63.6 lpm) |
Hitch
| Rear Type | I |
|---|---|
| Rear Lift | 2,493 lbs (1,130 kg) |
| Hitch Control | position and draft control |
Dimensions
| Length | 134.2 in (340 cm) |
|---|---|
| Width | 63.9 in (162 cm) |
| Height Cab | 97.8 in (248 cm) |
| Height Rops | 96.2 in (244 cm) |
| Wheelbase | 74 in (187 cm) |
| Ground Clearance | 14.7 in (37 cm) |
| Front Tread | 49.1 in (124 cm) |
| Rear Tread | 49.7 in (126 cm) |
Weight
| Weight | 3,935 lbs (1,784 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 8-16 |
|---|---|
| Rear Ag | 13.6-24 |
| Front Industrial | 10x16.5 |
| Rear Industrial | 14.9x24 |
Fuel
| Capacity | 11.9 gal (45 L) |
|---|
Steering
| Type | two-post |
|---|
Cab
| Cab | optional with air-conditioning and CD player |
|---|