McCormick Intl
X6.420
Farm tractor · 2014–2024 · 114 hp
McCormick IntlX6.420
The McCormick Intl X6.420 is a farm tractor manufactured from 2014 to 2024. It features a BetaPower engine, four-wheel drive drive, and power steering. The transmission is a three-speed power shift type with 36 forward and 12 reverse.
Overview
| Series | X6 Series |
|---|
Engine
| Engine | BetaPower |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 4 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Turbocharger Status | turbocharged air-to-air cooled diesel |
| Displacement | 274.6 ci (4.5 L) |
| Bore | 4.09 in (104 mm) |
| Stroke | 5.2 in (132 mm) |
| Power | 114 hp (85 kW) |
| Torque | 365.1 lb-ft (495.1 Nm) |
| Torque | 1,400 RPM |
| Fuel System | electronic high pressure common rail |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Manufacturer | BetaPower |
| Rated | 2,200 RPM |
| Emissions | Interim Tier IV |
Transmission
| Transmission Type | three-speed power shift |
|---|---|
| Transmission Model | Xtrashift |
| Gears | 36 forward and 12 reverse |
| Gear Ranges | Four gears in three ranges with three-speed power shift and power shuttle. |
| Clutch | wet disc |
| Shift Mechanism | power shuttle |
Hydraulics
| Type | open center (STD), closed center (LS) |
|---|---|
| Pump Flow | 17.4 gpm (65.9 lpm) |
| Pressure | 2,900 psi (200 bar) |
| Steering Flow | 10 gpm (37.9 lpm) |
PTO
| Rear Type | 540/540E/1000/1000E |
|---|---|
| Front Type | 1000 |
Hitch
| Rear Type | II |
|---|---|
| Rear Lift | 11,905 lbs (5,400 kg) |
| Front Type | II |
| Front Lift | 5,512 lbs (2,500 kg) |
| Hitch Control | position and draft control |
Dimensions
| Length | 173.2 in (439 cm) |
|---|---|
| Width | 80.9 in (205 cm) |
| Height Cab | 110.4 in (280 cm) |
| Wheelbase | 100 in (254 cm) |
| Ground Clearance | 16.5 in (41 cm) |
Weight
| Weight | 10,362 lbs (4,700 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 480/65R24 |
|---|---|
| Rear Ag | 540/65R38 |
Fuel
| Capacity | 47.6 gal (180.2 L) |
|---|
Steering
| Type | power |
|---|
Cab
| Cab | standard with air-conditioning |
|---|