McCormick Intl
X60.20
Farm tractor · 2011–2021 · 92 hp
McCormick IntlX60.20
The McCormick Intl X60.20 is a farm tractor manufactured from 2011 to 2021. It features a Perkins 1104D-44TA engine, four-wheel drive drive, and hydrostatic power steering. The transmission is a synchromesh type with 36 forward and 12 reverse.
Overview
| Tractor Type | utility |
|---|---|
| Series | X60 Series |
Engine
| Engine | Perkins 1104D-44TA |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 4 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Turbocharger Status | turbocharged |
| Displacement | 268.5 ci (4.4 L) |
| Bore | 4.13 in (105 mm) |
| Stroke | 5 in (127 mm) |
| Power | 92.5 hp (69 kW) |
| Torque | 289.9 lb-ft (393.1 Nm) |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Manufacturer | Perkins |
| Emissions | Tier 3 |
Transmission
| Transmission Type | synchromesh |
|---|---|
| Transmission Model | Xtrashift |
| Gears | 36 forward and 12 reverse |
| Clutch | wet discs |
Hydraulics
| Pump Flow | 15.85 gpm (60 lpm) |
|---|---|
| Steering Flow | 7.9 gpm (29.9 lpm) |
PTO
| Rear Type | 540/750/1000 |
|---|---|
| Front Type | independent (optional) |
| Clutch | hydraulic wet disc |
Hitch
| Rear Type | II |
|---|---|
| Rear Lift | 11,020 lbs (4,998 kg) |
| Front Type | optional |
| Front Lift | 5,512 lbs (2,500 kg) |
| Hitch Control | position and draft control |
Dimensions
| Length | 173.2 in (439 cm) |
|---|---|
| Width | 92.4 in (234 cm) |
| Height Cab | 107.9 in (274 cm) |
| Wheelbase | 96.5 in (245 cm) |
| Ground Clearance | 16.5 in (41 cm) |
Weight
| Weight | 9,259 lbs (4,199 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 440/65R24 |
|---|---|
| Rear Ag | 540/65R34 |
Fuel
| Capacity | 47.6 gal (180.2 L) |
|---|
Steering
| Type | hydrostatic power |
|---|
Cab
| Cab | standard. Optional air-conditioning |
|---|