McCormick Intl
X60.30
Farm tractor · 2011–2014 · 102 hp
McCormick IntlX60.30
The McCormick Intl X60.30 is a farm tractor manufactured from 2011 to 2014. It features a Perkins 1104D-44TA engine, and hydrostatic power steering. The transmission is a gear type with 36 forward and 12 reverse.
Engine
| Engine | Perkins 1104D-44TA |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 4 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Turbocharger Status | turbocharged diesel |
| Displacement | 268.5 ci (4.4 L) |
| Bore | 4.13 in (105 mm) |
| Stroke | 5 in (127 mm) |
| Power Gross | 102 hp (76.1 kW) |
| Power Rated | 102 hp (76.1 kW) |
| Power PTO | 91.8 hp (68.5 kW) |
| Torque Peak | 306.8 lb-ft (416 Nm) |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Manufacturer | Perkins |
| Emissions | Tier 3 |
Transmission
| Transmission Type | gear |
|---|---|
| Transmission Model | Xtrashift |
| Gears | 36 forward and 12 reverse |
| Clutch | wet discs |
| Available Options | 36-speed, 48-speed |
Hydraulics
| Pump Flow | 15.85 gpm (60 lpm) |
|---|---|
| Valves | 3 |
| Steering Flow | 7.9 gpm (29.9 lpm) |
PTO
| Rear Type | independent |
|---|---|
| Front Type | 1000 |
Hitch
| Rear Type | II |
|---|---|
| Rear Lift | 11,020 lbs (4,998 kg) |
| Front Type | optional |
| Front Lift | 5,512 lbs (2,500 kg) |
| Hitch Control | position and draft control |
Dimensions
| Length | 173.2 in (439 cm) |
|---|---|
| Width | 92.4 in (234 cm) |
| Height Cab | 107.9 in (274 cm) |
| Wheelbase | 96.5 in (245 cm) |
| Ground Clearance | 16.5 in (41 cm) |
Weight
| Weight | 9,259 lbs (4,199 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 440/65R24 |
|---|---|
| Rear Ag | 540/65R34 |
Fuel
| Capacity | 47.6 gal (180.2 L) |
|---|
Steering
| Type | hydrostatic power |
|---|
Cab
| Cab | standard with optional air-conditioning |
|---|