McCormick Intl
XTX165
Farm tractor · 2008–2018 · 162 hp
McCormick IntlXTX165
The McCormick Intl XTX165 is a farm tractor manufactured from 2008 to 2018. It features a 162 hp engine. The transmission is a partial power shift type with 32 forward and 24 reverse.
Engine
| Fuel Type | diesel |
|---|---|
| Cylinders | 6 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Turbocharger Status | turbocharged diesel |
| Displacement | 410.6 ci (6.7 L) |
| Power Gross | 162 hp (120.8 kW) |
| Power Rated | 162 hp (120.8 kW) |
| Power PTO | 147 hp (109.6 kW) |
| Torque Peak | 538 lb-ft (729.5 Nm) |
Transmission
| Transmission Type | partial power shift |
|---|---|
| Transmission Model | XtraSpeed |
| Gears | 32 forward and 24 reverse |
| Shift Mechanism | Power shuttle |
| Available Options | 32-speed partial power shift, 48-speed partial power shift |
Hydraulics
| Type | closed center |
|---|---|
| Total Flow | 29 gpm (109.8 lpm) |
PTO
| Rear Type | independent |
|---|
Hitch
| Rear Lift | 17,637 lbs (8,000 kg) |
|---|
Dimensions
| Length | 205 in (520 cm) |
|---|---|
| Width | 98 in (248 cm) |
| Height Cab | 114 in (289 cm) |
| Wheelbase | 108 in (274 cm) |
| Ground Clearance | 20 in (50 cm) |
Weight
| Weight | 14,330 lbs (6,500 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Rear Ag | 600/65R38 |
|---|
Fuel
| Capacity | 79 gal (299 L) |
|---|
Cab
| Cab | standard with heat and air-conditioning. Optional hydraulic suspension. |
|---|