Ursus
1004
Farm tractor · 1981–1984 · 100 hp
Ursus1004
The Ursus 1004 is a farm tractor manufactured from 1981 to 1984. It features a Ursus engine, and hydraulic power steering.
Engine
| Engine | Ursus |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 4 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Turbocharger Status | turbocharged diesel |
| Displacement | 278.4 ci (4.6 L) |
| Bore | 4.33 in (110 mm) |
| Stroke | 4.72 in (120 mm) |
| Compression Ratio | 16 |
| Power Gross | 100 hp (74.6 kW) |
| Power Rated | 100 hp (74.6 kW) |
| Starter Volts | 12 |
| Manufacturer | Ursus |
| Rated | 2,200 RPM |
Transmission
| Gears | 16 forward and 8 reverse |
|---|---|
| Available Options | 16-speed |
PTO
| Rear Type | 540/1000 |
|---|
Electrical
| Battery Volts | 12 |
|---|---|
| Ground | negative |
Steering
| Type | hydraulic power |
|---|