Ursus
1224
Farm tractor · 1984–2009 · 119 hp
Ursus1224
The Ursus 1224 is a farm tractor manufactured from 1984 to 2009. It features a Zetor Z8701.1 engine, and power steering.
Engine
| Engine | Zetor Z8701.1 |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 6 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 416.4 ci (6.8 L) |
| Bore | 4.33 in (110 mm) |
| Stroke | 4.72 in (120 mm) |
| Power Gross | 119 hp (88.7 kW) |
| Power Rated | 119 hp (88.7 kW) |
| Power PTO | 97 hp (72.3 kW) |
| Torque Peak | 302.4 lb-ft (410.1 Nm) |
| Torque Peak | 1,450 RPM |
| Air Cleaner | oil bath |
| Starter Volts | 24 |
| Oil Capacity | 20.1 qts (19 L) |
| Coolant Capacity | 27.5 qts (26 L) |
| Manufacturer | Zetor |
| Rated | 2,200 RPM |
Transmission
| Gears | 16 forward and 8 reverse |
|---|---|
| Oil Capacity | 48.6 qts (46 L) |
| Available Options | 16-speed |
Hydraulics
| Pump Flow | 10.8 gpm (40.9 lpm) |
|---|
Hitch
| Rear Type | II |
|---|---|
| Rear Lift | 12,125 lbs (5,499 kg) |
| Hitch Control | position and draft control |
Dimensions
| Length | 180.7 in (458 cm) |
|---|---|
| Width | 89.4 in (227 cm) |
| Height | 103.2 in (262 cm) |
| Wheelbase | 106.1 in (269 cm) |
| Ground Clearance | 16.7 in (42 cm) |
| Front Tread | 59.5 in (151 cm) |
| Rear Tread | 65 in (165 cm) |
Weight
| Operating | 10,737 lbs (4,870 kg) |
|---|---|
| Ballasted | 10,494 lbs (4,760 kg) |
Tires & Tracks
| Front Ag | 14.9-24 |
|---|---|
| Rear Ag | 18.4-34 |
Fuel
| Capacity | 34.3 gal (129.8 L) |
|---|
Steering
| Type | power |
|---|
Cab
| Cab | standard with heater |
|---|