Ursus
1204
Farm tractor · 1974–1983 · 120 hp
Ursus1204
The Ursus 1204 is a farm tractor manufactured from 1974 to 1983. It features a Zetor Z8601 engine. It weighs 10,364 lbs (4,701 kg).
Engine
| Engine | Zetor Z8601 |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 6 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 416.4 ci (6.8 L) |
| Bore | 4.33 in (110 mm) |
| Stroke | 4.72 in (120 mm) |
| Power Gross | 146 hp (108.9 kW) |
| Power Rated | 120 hp (89.5 kW) |
| Torque Peak | 302.4 lb-ft (410.1 Nm) |
| Torque Peak | 1,500 RPM |
| Manufacturer | Zetor |
| Rated | 2,200 RPM |
Transmission
| Gears | 16 forward and 8 reverse |
|---|---|
| Available Options | 16-speed |
Hydraulics
| Pump Flow | 9.5 gpm (36 lpm) |
|---|
PTO
| Rear Type | 540/1000 |
|---|
Hitch
| Rear Lift | 6,725 lbs (3,050 kg) |
|---|
Dimensions
| Length | 172 in (436 cm) |
|---|---|
| Height | 99 in (251 cm) |
| Wheelbase | 106.5 in (270 cm) |
Weight
| Weight | 10,364 lbs (4,701 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 14.9-24 |
|---|---|
| Rear Ag | 18.4-34 |
Fuel
| Capacity | 34.3 gal (129.8 L) |
|---|