Ursus
1134
Farm tractor · 1991–2009 · 94 hp
Ursus1134
The Ursus 1134 is a farm tractor manufactured from 1991 to 2009. It features a Zetor Z 8002.12 engine, and power steering. The transmission is a two-speed power shift type with 16 forward and 8 reverse.
Engine
| Engine | Zetor Z 8002.12 |
|---|---|
| Cylinders | 4 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Turbocharger Status | turbocharged diesel |
| Displacement | 278.4 ci (4.6 L) |
| Bore | 4.33 in (110 mm) |
| Stroke | 4.72 in (120 mm) |
| Compression Ratio | 17 |
| Power Gross | 94.5 hp (70.5 kW) |
| Power Rated | 94.5 hp (70.5 kW) |
| Power PTO | 85.4 hp (63.7 kW) |
| Torque Peak | 245.6 lb-ft (333 Nm) |
| Torque Peak | 1,650 RPM |
| Air Cleaner | oil bath |
| Fuel System | direct injection |
| Starter Volts | 24 |
| Starter Type | electric |
| Oil Capacity | 10.6 qts (10 L) |
| Coolant Capacity | 24.3 qts (23 L) |
| Manufacturer | Zetor |
| Rated | 2,200 RPM |
Transmission
| Transmission Type | two-speed power shift |
|---|---|
| Gears | 16 forward and 8 reverse |
| Clutch | 350mm hydraulic dry disc |
| Oil Capacity | 48.6 qts (46 L) |
| Available Options | 16-speed two-speed power shift |
Hydraulics
| Pump Flow | 10.8 gpm (40.9 lpm) |
|---|---|
| System Capacity | 12.15 gal (46 L) |
Dimensions
| Length | 163.2 in (414 cm) |
|---|---|
| Width | 82.2 in (208 cm) |
| Height Cab | 115.4 in (293 cm) |
| Wheelbase | 94.3 in (239 cm) |
| Ground Clearance | 15 in (38 cm) |
| Front Tread | 59.5 in (151 cm) |
| Rear Tread | 59.1 in (150 cm) |
Weight
| Weight | 10,626 lbs (4,819 kg) |
|---|---|
| Ballasted | 12,125 lbs (5,499 kg) |
Tires & Tracks
| Front Ag | 12.4-24 |
|---|---|
| Rear Ag | 18.4-34 |
Fuel
| Capacity | 34.3 gal (129.8 L) |
|---|
Steering
| Type | power |
|---|
Cab
| Cab | standard with heat |
|---|