Ursus
1014
Farm tractor · 1984–2009 · 96 hp
Ursus1014
The Ursus 1014 is a farm tractor manufactured from 1984 to 2009. It features a Z8002.1 engine, and power steering. The transmission is a two-speed power shift type with 16 forward and 8 reverse.
Engine
| Engine | Z8002.1 |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 4 |
| Turbocharger Status | turbocharged diesel |
| Displacement | 278.4 ci (4.6 L) |
| Bore | 4.33 in (110 mm) |
| Stroke | 4.72 in (120 mm) |
| Compression Ratio | 17 |
| Power Gross | 96 hp (71.6 kW) |
| Power Rated | 96 hp (71.6 kW) |
| Power PTO | 84 hp (62.6 kW) |
| Torque Peak | 247.8 lb-ft (336 Nm) |
| Torque Peak | 1,600 RPM |
| Starter Volts | 12 |
| Rated | 2,200 RPM |
Transmission
| Transmission Type | two-speed power shift |
|---|---|
| Gears | 16 forward and 8 reverse |
| Clutch | 350mm dry disc |
| Available Options | 16-speed two-speed power shift |
Hydraulics
| Pump Flow | 10.8 gpm (40.9 lpm) |
|---|
PTO
| Rear Type | 540/1000 (1.375) |
|---|
Hitch
| Rear Type | II |
|---|---|
| Rear Lift | 6,725 lbs (3,050 kg) |
Dimensions
| Length | 156 in (396 cm) |
|---|---|
| Height | 106 in (269 cm) |
| Wheelbase | 94 in (238 cm) |
Weight
| Weight | 8,974 lbs (4,070 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 12.4-24 |
|---|---|
| Rear Ag | 18.4-34 |
Fuel
| Capacity | 23.8 gal (90.1 L) |
|---|
Steering
| Type | power |
|---|
Cab
| Cab | standard with heater |
|---|