Ursus
1232
Farm tractor · 1991–2009 · 117 hp
Ursus1232
The Ursus 1232 is a farm tractor manufactured from 1991 to 2009. It features a Zetor Z 8701.12 engine, and power steering. It weighs 10,075 lbs (4,570 kg).
Engine
| Engine | Zetor Z 8701.12 |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 6 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 416.4 ci (6.8 L) |
| Bore | 4.33 in (110 mm) |
| Stroke | 4.72 in (120 mm) |
| Compression Ratio | 17 |
| Power Gross | 117.5 hp (87.6 kW) |
| Power Rated | 117.5 hp (87.6 kW) |
| Power PTO | 102.9 hp (76.7 kW) |
| Torque Peak | 304.2 lb-ft (412.5 Nm) |
| Torque Peak | 1,600 RPM |
| Air Cleaner | oil bath |
| Fuel System | direct injection |
| Starter Volts | 24 |
| Starter Type | electric |
| Oil Capacity | 20.1 qts (19 L) |
| Coolant Capacity | 27.5 qts (26 L) |
| Manufacturer | Zetor |
| Rated | 2,200 RPM |
Transmission
| Available Options | 16-speed two-speed power shift |
|---|
Hydraulics
| Pump Flow | 10.8 gpm (40.9 lpm) |
|---|---|
| System Capacity | 12.15 gal (46 L) |
Dimensions
| Length | 175.4 in (445 cm) |
|---|---|
| Width | 77.4 in (196 cm) |
| Height Cab | 115.4 in (293 cm) |
| Wheelbase | 106.1 in (269 cm) |
| Ground Clearance | 17.1 in (43 cm) |
| Front Tread | 53.2 in (135 cm) |
| Rear Tread | 59.1 in (150 cm) |
Weight
| Weight | 10,075 lbs (4,570 kg) |
|---|---|
| Ballasted | 11,310 lbs (5,130 kg) |
Tires & Tracks
| Front Ag | 7.50-20 |
|---|---|
| Rear Ag | 18.4-34 |
Fuel
| Capacity | 34.3 gal (129.8 L) |
|---|
Steering
| Type | power |
|---|
Cab
| Cab | standard with heat |
|---|