Ursus
1454
Farm tractor · 145 hp
Ursus1454
The Ursus 1454 is a farm tractor. It features a Ursus engine, and hydraulic power steering. It weighs 11,380 lbs (5,161 kg).
Engine
| Engine | Ursus |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 6 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Turbocharger Status | turbocharged diesel |
| Displacement | 417.5 ci (6.8 L) |
| Bore | 4.33 in (110 mm) |
| Stroke | 4.72 in (120 mm) |
| Compression Ratio | 16 |
| Power Gross | 145 hp (108.1 kW) |
| Power Rated | 145 hp (108.1 kW) |
| Starter Volts | 12 |
| Manufacturer | Ursus |
| Rated | 2,200 RPM |
Transmission
| Gears | 16 forward and 8 reverse |
|---|---|
| Available Options | 16-speed |
Hydraulics
| Type | Ursomatic |
|---|---|
| Pump Flow | 11.9 gpm (45 lpm) |
Hitch
| Rear Lift | 9,700 lbs (4,399 kg) |
|---|---|
| Hitch Control | position control and draft sensing |
Dimensions
| Length | 167.3 in (424 cm) |
|---|---|
| Width | 78 in (198 cm) |
| Height | 98.8 in (250 cm) |
| Wheelbase | 106.3 in (270 cm) |
| Ground Clearance | 16.9 in (42 cm) |
Weight
| Weight | 11,380 lbs (5,161 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 14.9x24, 12.4x28, 14.9x26 |
|---|---|
| Rear Ag | 18.6x34, 16.9x38, 18.6x38 |
Steering
| Type | hydraulic power |
|---|