Ursus
1434
Farm tractor · 1991–2009 · 136 hp
Ursus1434
The Ursus 1434 is a farm tractor manufactured from 1991 to 2009. It features a Zetor Z 8701.13 engine, and power steering.
Engine
| Engine | Zetor Z 8701.13 |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 6 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Turbocharger Status | turbocharged diesel |
| Displacement | 416.4 ci (6.8 L) |
| Bore | 4.33 in (110 mm) |
| Stroke | 4.72 in (120 mm) |
| Power Gross | 136 hp (101.4 kW) |
| Power Rated | 136 hp (101.4 kW) |
| Fuel System | direct injection |
| Starter Type | electric |
| Manufacturer | Zetor |
| Rated | 2,200 RPM |
Transmission
| Gears | 12 forward and 6 reverse |
|---|---|
| Available Options | 12-speed |
PTO
| Rear Type | independent |
|---|---|
| Clutch | hydraulic |
Electrical
| Charging System | alternator |
|---|
Steering
| Type | power |
|---|
Cab
| Cab | standard with heat |
|---|