Ursus
1214
Farm tractor · 1983–1985 · 120 hp
Ursus1214
The Ursus 1214 is a farm tractor manufactured from 1983 to 1985. It features a Ursus engine, and hydraulic power steering. It weighs 10,628 lbs (4,820 kg).
Engine
| Engine | Ursus |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 6 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 417.5 ci (6.8 L) |
| Bore | 4.33 in (110 mm) |
| Stroke | 4.72 in (120 mm) |
| Compression Ratio | 17 |
| Power Gross | 120 hp (89.5 kW) |
| Power Rated | 120 hp (89.5 kW) |
| Starter Volts | 12 |
| Manufacturer | Ursus |
| Rated | 2,200 RPM |
Transmission
| Gears | 16 forward and 8 reverse |
|---|---|
| Available Options | 16-speed |
Hydraulics
| Pump Flow | 10.8 gpm (40.9 lpm) |
|---|
PTO
| Rear Type | 540/1000 |
|---|
Hitch
| Rear Lift | 8,820 lbs (4,000 kg) |
|---|
Dimensions
| Length | 175.5 in (445 cm) |
|---|---|
| Height | 100.5 in (255 cm) |
| Wheelbase | 106.5 in (270 cm) |
Weight
| Weight | 10,628 lbs (4,820 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 14.9-24 |
|---|---|
| Rear Ag | 18.4-34 |
Fuel
| Capacity | 34.3 gal (129.8 L) |
|---|
Steering
| Type | hydraulic power |
|---|