Allis Chalmers
714B
Farm tractor · 1978–1980 · 72 hp
Allis Chalmers714B
The Allis Chalmers 714B is a farm tractor manufactured from 1978 to 1980. It features a Perkins 4.236 engine, and four-post steering. The transmission is a torque converter type with 4 forward and reverse.
Engine
| Engine | Perkins 4.236 |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 4 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 236 ci (3.9 L) |
| Bore | 3.88 in (98 mm) |
| Stroke | 5 in (127 mm) |
| Compression Ratio | 16 |
| Power Gross | 72 hp (53.7 kW) |
| Power Net | 65 hp (48.5 kW) |
| Torque Peak | 186 lb-ft (252.2 Nm) |
| Torque Peak | 1,400 RPM |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Oil Capacity | 12 qts (11.4 L) |
| Coolant Capacity | 20 qts (18.9 L) |
| Manufacturer | Perkins |
| Rated | 2,250 RPM |
Transmission
| Transmission Type | torque converter |
|---|---|
| Gears | 4 forward and reverse |
| Available Options | 4-speed torque converter |
Electrical
| Battery Volts | 12 |
|---|---|
| Charging System | alternator |
| Ground | negative |
Dimensions
| Length | 282 in (716 cm) |
|---|---|
| Width | 83 in (210 cm) |
| Height Rops | 99 in (251 cm) |
| Wheelbase | 84 in (213 cm) |
| Front Tread | 67 in (170 cm) |
| Rear Tread | 65 in (165 cm) |
Weight
| Weight | 13,000 lbs (5,896 kg) |
|---|---|
| Operating | 13,000 lbs (5,896 kg) |
Tires & Tracks
| Front Ag | 11Lx16 |
|---|---|
| Rear Ag | 16.9x24 |
| Front Industrial | 11Lx16 |
| Rear Industrial | 16.9x24 |
Steering
| Type | four-post |
|---|
Attachments
Front-end loaderBackhoe
| Digging Depth | 168 in (426 cm) |
|---|---|
| Backhoe Model | Allis Chalmers Backhoe |