Allis Chalmers
715C
Farm tractor · 1981–1985
Allis Chalmers715C
The Allis Chalmers 715C is a farm tractor manufactured from 1981 to 1985. It features a Allis-Chalmers 3.3L 4-cyl diesel engine, two-wheel drive drive, and power steering. The transmission is a torque converter type with 4 forward and reverse.
Overview
Production
| Tractor Type | backhoe loader |
|---|
Mechanical
| Steering | power |
|---|---|
| Brakes | mechanical wet disc |
| Final Drives | inboard planetary |
Engine
| Engine | Allis-Chalmers 433T |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 4-cylinder |
| Cooling | liquid-cooled |
| Turbocharger Status | turbocharged diesel |
| Displacement | 200 ci (3.3 L) |
| Bore | 3.88 in (98 mm) |
| Bore Stroke | 3.875x4.25 in (98 x 108 mm) |
| Stroke | 4.25 in (108 mm) |
| Compression Ratio | 14.1 |
| Fuel System | direct injection |
| Idle | 775-2580 RPM |
| Rated | 2,300 RPM |
| Firing Order | 1-3-4-2 |
| Manufacturer | Allis-Chalmers |
Transmission
| Transmission Type | torque converter |
|---|---|
| Gears | 4 forward and reverse |
Available Attachments
Backhoe
| Backhoe Model | Backhoe |
|---|