Fiat
1000
Farm tractor · 1972–1976 · 100 hp
Fiat1000
The Fiat 1000 is a farm tractor manufactured from 1972 to 1976. It features a Fiat 8065.02 engine, and power steering. The transmission is a partially synchronized type with 12 forward and 4 reverse.
Engine
| Engine | Fiat 8065.02 |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 6 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 316.3 ci (5.2 L) |
| Bore | 3.94 in (100 mm) |
| Stroke | 4.33 in (110 mm) |
| Compression Ratio | 17 |
| Power Gross | 100 hp (74.6 kW) |
| Power Rated | 100 hp (74.6 kW) |
| Starter Volts | 12 |
| Manufacturer | Fiat |
| Rated | 2,400 RPM |
Transmission
| Transmission Type | partially synchronized |
|---|---|
| Gears | 12 forward and 4 reverse |
| Transmission Description | Four synchronized gear in three ranges, plus reverse range. Available creeper range. |
| Available Options | 12-speed partially synchronized |
Hydraulics
| Pump Flow | 12.4 gpm (46.9 lpm) |
|---|---|
| Pressure | 2,611 psi (180 bar) |
PTO
| Rear Type | 540/1000 |
|---|
Hitch
| Rear Type | II |
|---|---|
| Rear Lift | 6,615 lbs (3,000 kg) |
Dimensions
| Length | 166.9 in (423 cm) |
|---|---|
| Width | 82.3 in (209 cm) |
| Height | 68.9 in (175 cm) |
| Wheelbase | 99.2 in (251 cm) |
Weight
| Weight | 9,746 lbs (4,420 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 11.2/10-28 |
|---|---|
| Rear Ag | 16.9/14-38 |
Fuel
| Capacity | 30.4 gal (115.1 L) |
|---|
Steering
| Type | power |
|---|