Fiat
1100E
Farm tractor · 1977–1980 · 133 hp
Fiat1100E
The Fiat 1100E is a farm tractor manufactured from 1977 to 1980. It features a Fiat CP3/70 engine, and power steering. The transmission is a gear type with 9 forward and 2 reverse.
Engine
| Engine | Fiat CP3/70 |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 6 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 452.3 ci (7.4 L) |
| Bore | 4.33 in (110 mm) |
| Stroke | 5.12 in (130 mm) |
| Compression Ratio | 17.4 |
| Power Gross | 133 hp (99.2 kW) |
| Power Rated | 133 hp (99.2 kW) |
| Starter Volts | 24 |
| Starter Type | electric |
| Manufacturer | Fiat |
| Rated | 2,300 RPM |
Transmission
| Transmission Type | gear |
|---|---|
| Gears | 9 forward and 2 reverse |
| Clutch | dry disc |
| Available Options | 9-speed gear |
PTO
| Rear Type | 540/1000 |
|---|
Hitch
| Rear Type | II |
|---|
Dimensions
| Length | 168.9 in (429 cm) |
|---|---|
| Height | 72.8 in (184 cm) |
| Wheelbase | 104.3 in (264 cm) |
| Front Tread | 71.3 in (181 cm) |
| Rear Tread | 78.9 in (200 cm) |
Weight
| Weight | 8,168 lbs |
|---|---|
| Operating | 9,171 lbs (4,159 kg) |
| Ballasted | 14,528 lbs (6,589 kg) |
Fuel
| Capacity | 50.2 gal (190 L) |
|---|
Steering
| Type | power |
|---|