Fiat
140-90
Farm tractor · 1984–1993 · 140 hp
Fiat140-90
The Fiat 140-90 is a farm tractor manufactured from 1984 to 1993. It features a Fiat 8065.25 engine, and hydrostatic power steering. It weighs 14,266 lbs (6,471 kg).
Engine
| Engine | Fiat 8065.25 |
|---|---|
| Cylinders | 6 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Turbocharger Status | turbocharged diesel |
| Displacement | 357.6 ci (5.9 L) |
| Bore | 4.09 in (104 mm) |
| Stroke | 4.53 in (115 mm) |
| Power Gross | 140 hp (104.4 kW) |
| Power Rated | 140 hp (104.4 kW) |
| Oil Capacity | 16.1 qts (15.2 L) |
| Manufacturer | Fiat |
| Rated | 2,500 RPM |
Transmission
| Available Options | 24-speed synchronized, 16-speed mechanical shuttle, 24-speed partial power shift |
|---|
Hydraulics
| Pump Flow | 15.4 gpm (58.3 lpm) |
|---|---|
| Pressure | 2,489 psi (171.6 bar) |
| Valves | 1 |
| System Capacity | 11.8 gal (44.7 L) |
Dimensions
| Length | 164.57 in (418 cm) |
|---|---|
| Height | 114.17 in (289 cm) |
| Wheelbase | 105.12 in (267 cm) |
Weight
| Weight | 14,266 lbs (6,471 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 9.00-16, 10.00-16, 11.00-16, 18.4R70-28 |
|---|---|
| Rear Ag | 20.8-38 |
Fuel
| Capacity | 47.6 gal (180.2 L) |
|---|
Steering
| Type | hydrostatic power |
|---|
Cab
| Cab | standard with heat. Air-conditioning optional. |
|---|