Fiat
1300 Super
Farm tractor · 1976–1979 · 150 hp
Fiat1300 Super
The Fiat 1300 Super is a farm tractor manufactured from 1976 to 1979. It features a Fiat OM CP3/100 engine, and four-post steering. The transmission is a gear type with 12 forward and 4 reverse.
Engine
| Engine | Fiat OM CP3/100 |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 6 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 452.28 ci (7.4 L) |
| Bore | 4.33 in (110 mm) |
| Stroke | 5.12 in (130 mm) |
| Power Gross | 150 hp (111.9 kW) |
| Power Rated | 150 hp (111.9 kW) |
| Air Cleaner | oil bath |
| Starter Volts | 12 |
| Manufacturer | Fiat OM |
| Rated | 2,400 RPM |
Transmission
| Transmission Type | gear |
|---|---|
| Gears | 12 forward and 4 reverse |
| Transmission Description | Four gears in three ranges, plus reverse range. |
| Clutch | 355.6mm dry disc |
| Available Options | 12-speed, 16-speed creeper |
Hydraulics
| Type | open center |
|---|---|
| Pump Flow | 12.9 gpm (48.8 lpm) |
PTO
| Rear Type | independent |
|---|
Hitch
| Rear Type | II |
|---|---|
| Rear Lift | 7,386 lbs (3,350 kg) |
| Hitch Control | position and low-link draft control |
Dimensions
| Length | 164.8 in (418 cm) |
|---|---|
| Height | 80.7 in (204 cm) |
| Wheelbase | 109 in (276 cm) |
| Front Tread | 63 in (160 cm) |
| Rear Tread | 66.9 in (169 cm) |
Weight
| Weight | 11,466 lbs (5,200 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 11.00-16 |
|---|---|
| Rear Ag | 18.4/15-38 |
Fuel
| Capacity | 52.8 gal (199.8 L) |
|---|
Steering
| Type | four-post |
|---|
Cab
| Cab | available |
|---|