Fiat
115-90
Farm tractor · 1984–1990 · 115 hp
Fiat115-90
The Fiat 115-90 is a farm tractor manufactured from 1984 to 1990. It features a Fiat 8065.05 engine, and hydrostatic power steering. The transmission is a synchronized type with 24 forward and 8 reverse.
Engine
| Engine | Fiat 8065.05 |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 6 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 357.6 ci (5.9 L) |
| Bore | 4.09 in (104 mm) |
| Stroke | 4.53 in (115 mm) |
| Power Gross | 115 hp (85.8 kW) |
| Power Rated | 115 hp (85.8 kW) |
| Oil Capacity | 16.1 qts (15.2 L) |
| Manufacturer | Fiat |
| Rated | 2,500 RPM |
Transmission
| Transmission Type | synchronized |
|---|---|
| Gears | 24 forward and 8 reverse |
| Available Options | 24-speed synchronized, 16-speed mechanical shuttle, 24-speed partial power shift |
Hydraulics
| Pump Flow | 13.42 gpm (50.8 lpm) |
|---|---|
| Pressure | 2,489 psi (171.6 bar) |
| Valves | 1 |
Dimensions
| Length | 163.4 in (415 cm) |
|---|---|
| Height | 114.2 in (290 cm) |
| Wheelbase | 108.3 in (275 cm) |
Weight
| Weight | 12,656 lbs (5,740 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 9.00-16, 10.00-16, 11.00-16, 13.6/12-28, 14.9/13-28 |
|---|---|
| Rear Ag | 16.8/14-38, 18.4/15-38, 23.1/18-34, 23.1/18/30 |
Fuel
| Capacity | 47.6 gal (180.2 L) |
|---|
Steering
| Type | hydrostatic power |
|---|
Cab
| Cab | standard with heat. Air-conditioning optional. |
|---|