Fiat
110-90
Farm tractor · 1986–2003 · 110 hp
Fiat110-90
The Fiat 110-90 is a farm tractor manufactured from 1986 to 2003. It features a Fiat 8065.05 engine. The transmission is a synchronized type with 15 forward and 3 reverse.
Engine
| Engine | Fiat 8065.05 |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 6 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 357.6 ci (5.9 L) |
| Bore | 4.09 in (104 mm) |
| Stroke | 4.53 in (115 mm) |
| Power Gross | 110 hp (82 kW) |
| Power Rated | 110 hp (82 kW) |
| Fuel System | direct injection |
| Oil Capacity | 14.4 qts (13.6 L) |
| Manufacturer | Fiat |
| Rated | 2,500 RPM |
Transmission
| Transmission Type | synchronized |
|---|---|
| Gears | 15 forward and 3 reverse |
| Transmission Description | Five gears, plus reverse, in three ranges. A 40 KPH gearbox was available with four-wheel drive. |
| Clutch | dry disc |
| Available Options | 15-speed synchronized, 20-speed creeper |
Hydraulics
| Type | open center |
|---|---|
| Pump Flow | 15.1 gpm (57.2 lpm) |
| Pressure | 2,700 psi (186.2 bar) |
| Valves | 1 |
| System Capacity | 12 gal (45.4 L) |
PTO
| Rear Type | independent |
|---|---|
| Clutch | 304.8mm dry disc |
Dimensions
| Length | 157.09 in (399 cm) |
|---|---|
| Height | 103.15 in (262 cm) |
| Wheelbase | 101.57 in (257 cm) |
Weight
| Weight | 10,297 lbs (4,670 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 7.50-20, 11.00-16, 12.4/11-28, 14.9/13-24 |
|---|---|
| Rear Ag | 16.9/14-38 |
Fuel
| Capacity | 35.1 gal (132.9 L) |
|---|
Cab
| Cab | Supercomfort cab with air-conditioning optional |
|---|