Fiat
1000 Super
Farm tractor · 1976–1979 · 108 hp
Fiat1000 Super
The Fiat 1000 Super is a farm tractor manufactured from 1976 to 1979. It features a Fiat 8065.04 engine, and four-post steering. The transmission is a gear type with 12 forward and 4 reverse.
Engine
| Engine | Fiat 8065.04 |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 6 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 335.6 ci (5.5 L) |
| Bore | 4.06 in (103 mm) |
| Stroke | 4.33 in (110 mm) |
| Compression Ratio | 17 |
| Power Gross | 108.5 hp (80.9 kW) |
| Power Rated | 108.5 hp (80.9 kW) |
| Air Cleaner | dry |
| Fuel System | direct injection |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Manufacturer | Fiat |
| Rated | 2,400 RPM |
| Firing Order | 1-5-3-6-2-4 |
Transmission
| Transmission Type | gear |
|---|---|
| Gears | 12 forward and 4 reverse |
| Transmission Description | Four gears in three ranges, plus reverse range. |
| Clutch | 304.8mm dry disc |
| Available Options | 12-speed, 16-speed creeper |
Hydraulics
| Type | open center |
|---|---|
| Pump Flow | 11.1 gpm (42 lpm) |
Hitch
| Rear Type | II |
|---|---|
| Rear Lift | 7,056 lbs (3,200 kg) |
| Hitch Control | position and lower-link draft control |
Dimensions
| Length | 166.9 in (423 cm) |
|---|---|
| Width | 82.3 in (209 cm) |
| Height Rops | 105.1 in (266 cm) |
| Wheelbase | 99.2 in (251 cm) |
| Ground Clearance | 16.9 in (42 cm) |
Weight
| Weight | 8,488 lbs (3,850 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 11.2/10-28 |
|---|---|
| Rear Ag | 16.9/14-38 |
Fuel
| Capacity | 30.4 gal (115.1 L) |
|---|
Steering
| Type | four-post |
|---|
Cab
| Cab | available |
|---|