Fiat
1280
Farm tractor · 1979–1984 · 123 hp
Fiat1280
The Fiat 1280 is a farm tractor manufactured from 1979 to 1984. It features a Fiat 8065-24 engine, and four-post with canopy available steering. The transmission is a gear type with 12 forward and 4 reverse.
Engine
| Engine | Fiat 8065-24 |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 6 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Turbocharger Status | turbocharged diesel |
| Displacement | 335.6 ci (5.5 L) |
| Bore | 4.05 in (103 mm) |
| Stroke | 4.33 in (110 mm) |
| Power Gross | 123 hp (91.7 kW) |
| Power Rated | 123 hp (91.7 kW) |
| Power PTO | 109 hp (81.3 kW) |
| Fuel System | direct injection |
| Starter Volts | 12 |
| Manufacturer | Fiat |
| Rated | 2,500 RPM |
Transmission
| Transmission Type | gear |
|---|---|
| Gears | 12 forward and 4 reverse |
| Clutch | 355.6 cerametallic dry disc |
| Available Options | 12-speed |
PTO
| Rear Type | independent |
|---|---|
| Clutch | hydraulic wet disc |
Hitch
| Rear Type | II |
|---|---|
| Rear Lift | 9,260 lbs (4,200 kg) |
Dimensions
| Length | 163.8 in (416 cm) |
|---|---|
| Height | 110.6 in (280 cm) |
| Wheelbase | 108.3 in (275 cm) |
Weight
| Weight | 13,075 lbs (5,930 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 11.00-16 |
|---|---|
| Rear Ag | 18.4-38, 14.9-28 |
Fuel
| Capacity | 47.6 gal (180.2 L) |
|---|
Steering
| Type | four-post with canopy available |
|---|
Cab
| Cab | standard |
|---|