Fiat
1180
Farm tractor · 1979–1984 · 115 hp
Fiat1180
The Fiat 1180 is a farm tractor manufactured from 1979 to 1984. It features a Fiat 8065-04 engine, and four-post with canopy available steering. The transmission is a gear type with 12 forward and 4 reverse.
Engine
| Engine | Fiat 8065-04 |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 6 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 335.6 ci (5.5 L) |
| Bore | 4.05 in (103 mm) |
| Stroke | 4.33 in (110 mm) |
| Power Gross | 115 hp (85.8 kW) |
| Power Rated | 115 hp (85.8 kW) |
| Power PTO | 105 hp (78.3 kW) |
| Manufacturer | Fiat |
| Rated | 2,500 RPM |
Transmission
| Transmission Type | gear |
|---|---|
| Gears | 12 forward and 4 reverse |
| Clutch | 355.6 cerametallic dry disc |
| Available Options | 12-speed, 24-speed creeper, 12-speed mechanical shuttle |
Hydraulics
| Pump Flow | 13.3 gpm (50.3 lpm) |
|---|
Hitch
| Rear Type | II |
|---|---|
| Rear Lift | 9,260 lbs (4,200 kg) |
Dimensions
| Length | 162.6 in (413 cm) |
|---|---|
| Height | 110.6 in (280 cm) |
| Wheelbase | 108.3 in (275 cm) |
Weight
| Weight | 11,466 lbs (5,200 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 11.00-16 |
|---|---|
| Rear Ag | 13.6-28, 16.9-38 |
Fuel
| Capacity | 47.6 gal (180.2 L) |
|---|
Steering
| Type | four-post with canopy available |
|---|
Cab
| Cab | standard |
|---|