Fiat
1300
Farm tractor · 1973–1976 · 130 hp
Fiat1300
The Fiat 1300 is a farm tractor manufactured from 1973 to 1976. It features a Fiat OM CP3/100 engine, and power steering. It weighs 11,686 lbs (5,300 kg).
Engine
| Engine | Fiat OM CP3/100 |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 6 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 452.28 ci (7.4 L) |
| Bore | 4.33 in (110 mm) |
| Stroke | 5.12 in (130 mm) |
| Power Gross | 130 hp (96.9 kW) |
| Power Rated | 130 hp (96.9 kW) |
| Power PTO | 115 hp (85.8 kW) |
| Manufacturer | Fiat |
| Rated | 2,100 RPM |
Transmission
| Gears | 12 forward and 4 reverse |
|---|---|
| Available Options | 12-speed |
Hydraulics
| Pump Flow | 12.9 gpm (48.8 lpm) |
|---|
PTO
| Rear Type | independent |
|---|
Hitch
| Rear Type | III/II |
|---|---|
| Rear Lift | 7,386 lbs (3,350 kg) |
Dimensions
| Wheelbase | 101.18 in (256 cm) |
|---|
Weight
| Weight | 11,686 lbs (5,300 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 12.4-28 |
|---|---|
| Rear Ag | 18.4-38 |
Steering
| Type | power |
|---|