Hart-Parr
12-24
Farm tractor · 1924–1930 · 26 hp
Hart-Parr12-24
The Hart-Parr 12-24 is a farm tractor manufactured from 1924 to 1930. It features a Hart-Parr 5.1L 2-cyl engine, and manual steering. The transmission is a gear type with 2 forward and 1 reverse.
Engine
| Engine | Hart-Parr 5.1L 2-cyl |
|---|---|
| Fuel Type | gasoline |
| Cylinders | 2 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 308.9 ci (5.1 L) |
| Bore | 5.5 in (140 mm) |
| Stroke | 6.5 in (165 mm) |
| Power Drawbar | 17.54 hp (13.1 kW) |
| Power Belt | 26.97 hp (20.1 kW) |
| Manufacturer | Hart-Parr |
| Rated | 850 RPM |
Transmission
| Transmission Type | gear |
|---|---|
| Gears | 2 forward and 1 reverse |
| Available Options | 2-speed gear, 3-speed gear |
Dimensions
| Length | 116 in (294 cm) |
|---|---|
| Width | 66 in (167 cm) |
| Height | 56 in (142 cm) |
Weight
| Weight | 4,440 lbs (2,013 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 28x5 (steel) |
|---|---|
| Rear Ag | 46x10 (steel) |
Steering
| Type | manual |
|---|