Hart-Parr
40-80
Farm tractor · 1908–1909 · 110 hp
Hart-Parr40-80
The Hart-Parr 40-80 is a farm tractor manufactured from 1908 to 1909. It features a Hart-Parr engine, and manual steering. The transmission is a synchromesh type with 8 forward and 4 reverse.
Engine
| Engine | Hart-Parr |
|---|---|
| Fuel Type | kerosene |
| Cylinders | 4 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 3,309.4 ci (54.2 L) |
| Bore | 9 in (229 mm) |
| Stroke | 13 in (330 mm) |
| Power Gross | 110 hp (82 kW) |
| Power Rated | 110 hp (82 kW) |
| Power Drawbar | 40 hp (29.8 kW) |
| Power Belt | 80 hp (59.7 kW) |
| Manufacturer | Hart-Parr |
Transmission
| Transmission Type | synchromesh |
|---|---|
| Gears | 8 forward and 4 reverse |
| Transmission Description | Synchronized shifts between gears 3-4 and 7-8. |
| Clutch | dry disc |
| Oil Capacity | 19 qts (18 L) |
Weight
| Weight | 34,000 lbs (15,422 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Rear Ag | 98x28 (steel) |
|---|
Steering
| Type | manual |
|---|