Hart-Parr
20
Farm tractor · 1920–1924 · 22 hp
Hart-Parr20
The Hart-Parr 20 is a farm tractor manufactured from 1920 to 1924. It features a Hart-Parr engine, and manual steering. The transmission is a gear type with 2 forward and 1 reverse.
Engine
| Engine | Hart-Parr |
|---|---|
| Fuel Type | gasoline |
| Cylinders | 2 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 281.4 ci (4.6 L) |
| Bore | 5.25 in (133 mm) |
| Stroke | 6.5 in (165 mm) |
| Power Drawbar | 14.08 hp (10.5 kW) |
| Power Belt | 23.01 hp (17.2 kW) |
| Manufacturer | Hart-Parr |
| Rated | 800 RPM |
Transmission
| Transmission Type | gear |
|---|---|
| Gears | 2 forward and 1 reverse |
| Available Options | 2-speed gear |
Weight
| Weight | 4,440 lbs (2,013 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 28x5 steel |
|---|---|
| Rear Ag | 46x10 steel |
Steering
| Type | manual |
|---|