Hart-Parr
28-50
Farm tractor · 1927–1930 · 55 hp
Hart-Parr28-50
The Hart-Parr 28-50 is a farm tractor manufactured from 1927 to 1930. It features a Hart-Parr engine, and manual steering. The transmission is a gear type with 2 forward and 1 reverse.
Engine
| Engine | Hart-Parr |
|---|---|
| Fuel Type | gasoline |
| Cylinders | 4 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 675.1 ci (11.1 L) |
| Bore | 5.75 in (146 mm) |
| Stroke | 6.5 in (165 mm) |
| Power Drawbar | 46.03 hp (34.3 kW) |
| Power Belt | 64.56 hp (48.1 kW) |
| Air Cleaner | dry |
| Manufacturer | Hart-Parr |
| Rated | 850 RPM |
Transmission
| Transmission Type | gear |
|---|---|
| Gears | 2 forward and 1 reverse |
| Clutch | mechanical dry disc |
| Available Options | 2-speed gear |
Weight
| Weight | 8,600 lbs (3,900 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 28x7 steel |
|---|---|
| Rear Ag | 51x14 steel |
Steering
| Type | manual |
|---|