Hart-Parr
Row Crop 18-27
Farm tractor · 1930–1935 · 30 hp
Hart-ParrRow Crop 18-27
The Hart-Parr Row Crop 18-27 is a farm tractor manufactured from 1930 to 1935. It features a 30 hp engine, and manual steering. The transmission is a gear type with 3 forward and 1 reverse.
Engine
| Fuel Type | kerosene |
|---|---|
| Cylinders | 4 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 280.6 ci (4.6 L) |
| Bore | 4.13 in (105 mm) |
| Stroke | 5.25 in (133 mm) |
| Power Drawbar | 18.1 hp (13.5 kW) |
| Power Belt | 29.72 hp (22.2 kW) |
| Manufacturer | Oliver |
Transmission
| Transmission Type | gear |
|---|---|
| Gears | 3 forward and 1 reverse |
| Available Options | 3-speed gear |
Dimensions
| Length | 125 in (317 cm) |
|---|---|
| Width | 80 in (203 cm) |
| Height | 64 in (162 cm) |
| Rear Tread | 60 in (152 cm) |
Weight
| Weight | 3,500 lbs (1,587 kg) |
|---|
Steering
| Type | manual |
|---|