Hart-Parr
18-36
Farm tractor · 1926–1930 · 40 hp
Hart-Parr18-36
The Hart-Parr 18-36 is a farm tractor manufactured from 1926 to 1930. It features a Hart-Parr engine, and manual steering. The transmission is a gear type with 2 forward and 1 reverse.
Engine
| Engine | Hart-Parr |
|---|---|
| Fuel Type | gasoline |
| Cylinders | 2 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 501 ci (8.2 L) |
| Bore | 6.75 in (171 mm) |
| Stroke | 7 in (178 mm) |
| Power Drawbar | 32.2 hp (24 kW) |
| Power Belt | 42.85 hp (32 kW) |
| Air Cleaner | dry centrifugal |
| Fuel System | Stromberg MB3 carburetor |
| Manufacturer | Hart-Parr |
| Rated | 800 RPM |
Transmission
| Transmission Type | gear |
|---|---|
| Gears | 2 forward and 1 reverse |
| Clutch | dry disc |
| Available Options | 2-speed gear, 3-speed |
Weight
| Weight | 6,100 lbs (2,766 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 28x5 (steel) |
|---|---|
| Rear Ag | 51x12 (steel) |
Steering
| Type | manual |
|---|