Hart-Parr
Old Reliable 30-60
Farm tractor · 1907–1918 · 66 hp
Hart-ParrOld Reliable 30-60
The Hart-Parr Old Reliable 30-60 is a farm tractor manufactured from 1907 to 1918. It features a Hart-Parr engine, and manual steering. The transmission is a gear type with 1 forward and reverse.
Engine
| Engine | Hart-Parr |
|---|---|
| Fuel Type | kerosene |
| Cylinders | 2 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 2,356.2 ci (38.6 L) |
| Bore | 10 in (254 mm) |
| Stroke | 15 in (381 mm) |
| Power Drawbar | 30 hp (22.4 kW) |
| Power Belt | 60 hp (44.7 kW) |
| Coolant Capacity | 96 qts (90.9 L) |
| Manufacturer | Hart-Parr |
| Rated | 300 RPM |
Transmission
| Transmission Type | gear |
|---|---|
| Gears | 1 forward and reverse |
| Available Options | 1-speed |
Dimensions
| Length | 200 in (508 cm) |
|---|---|
| Width | 106 in (269 cm) |
| Height | 148 in (375 cm) |
Weight
| Weight | 20,100 lbs (9,117 kg) |
|---|
Fuel
| Capacity | 50 gal (189.2 L) |
|---|
Steering
| Type | manual |
|---|