Hart-Parr
17-30
Farm tractor · 1901–1906 · 33 hp
Hart-Parr17-30
The Hart-Parr 17-30 is a farm tractor manufactured from 1901 to 1906. It features a Hart-Parr engine. It uses a gear transmission.
Engine
| Engine | Hart-Parr |
|---|---|
| Cylinders | 2 |
| Displacement | 1,654 ci (27.1 L) |
| Bore | 9 in (229 mm) |
| Stroke | 13 in (330 mm) |
| Power Drawbar | 17 hp (12.7 kW) |
| Power Belt | 30 hp (22.4 kW) |
| Manufacturer | Hart-Parr |
Transmission
| Transmission Type | gear |
|---|