Hart-Parr
Steel King
Farm tractor · 1916–1916 · 44 hp
Hart-ParrSteel King
The Hart-Parr Steel King is a farm tractor manufactured from 1916 to 1916. It features a Hart-Parr engine. The transmission is a gear type with 2 forward and 1 reverse.
Engine
| Engine | Hart-Parr |
|---|---|
| Fuel Type | kerosene |
| Cylinders | 2 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 1,206.4 ci (19.8 L) |
| Bore | 8 in (203 mm) |
| Stroke | 12 in (305 mm) |
| Power Drawbar | 27 hp (20.1 kW) |
| Power Belt | 40 hp (29.8 kW) |
| Coolant Capacity | 200 qts (189.3 L) |
| Manufacturer | Hart-Parr |
| Rated | 400 RPM |
Transmission
| Transmission Type | gear |
|---|---|
| Gears | 2 forward and 1 reverse |
| Available Options | 2-speed |
Dimensions
| Length | 191 in (485 cm) |
|---|---|
| Width | 95 in (241 cm) |
Weight
| Weight | 15,870 lbs (7,198 kg) |
|---|
Fuel
| Capacity | 50 gal (189.2 L) |
|---|