Hart-Parr
Crop Maker 17-27
Farm tractor · 1916–1917 · 30 hp
Hart-ParrCrop Maker 17-27
The Hart-Parr Crop Maker 17-27 is a farm tractor manufactured from 1916 to 1917. It features a Hart-Parr engine. The transmission is a gear type with 2 forward and 1 reverse.
Engine
| Engine | Hart-Parr |
|---|---|
| Fuel Type | kerosene |
| Cylinders | 1 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 567.5 ci (9.3 L) |
| Bore | 8.5 in (216 mm) |
| Stroke | 10 in (254 mm) |
| Power Drawbar | 17 hp (12.7 kW) |
| Power Belt | 27 hp (20.1 kW) |
| Coolant Capacity | 80 qts (75.7 L) |
| Manufacturer | Hart-Parr |
| Rated | 500 RPM |
Transmission
| Transmission Type | gear |
|---|---|
| Gears | 2 forward and 1 reverse |
| Available Options | 2-speed |
Dimensions
| Length | 107.75 in (273 cm) |
|---|---|
| Width | 72 in (182 cm) |
| Height | 125 in (317 cm) |
Weight
| Weight | 11,900 lbs (5,397 kg) |
|---|
Fuel
| Capacity | 20 gal (75.7 L) |
|---|