Iseki
AT25
Farm tractor · 2004–2009 · 24 hp
IsekiAT25
The Iseki AT25 is a farm tractor manufactured from 2004 to 2009. It features a Iseki E3CD engine, four-wheel drive drive, and power steering. The transmission is a gear type with 16 forward and reverse.
Overview
| Tractor Type | compact utility |
|---|---|
| Series | AT Series |
Engine
| Engine | Iseki E3CD |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 3 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 91.4 ci (1.5 L) |
| Bore | 3.43 in (87 mm) |
| Stroke | 3.31 in (84 mm) |
| Power | 24.7 hp (18.4 kW) |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Manufacturer | Iseki |
| Rated | 2,500 RPM |
Transmission
| Transmission Type | gear |
|---|---|
| Gears | 16 forward and reverse |
| Clutch | dry disc |
PTO
| Rear Type | 540 (1.375) |
|---|
Hitch
| Rear Type | I |
|---|
Dimensions
| Length | 118.5 in (300 cm) |
|---|---|
| Width | 52.8 in (134 cm) |
| Height Cab | 78.2 in (198 cm) |
| Height Rops | 78.2 in (198 cm) |
| Wheelbase | 65.6 in (166 cm) |
| Ground Clearance | 14 in (35 cm) |
| Front Tread | 42.9 in (108 cm) |
| Rear Tread | 41.3 in (104 cm) |
Weight
| Weight | 2,899 lbs |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 7-16 |
|---|---|
| Rear Ag | 11.2-24 |
Fuel
| Capacity | 9.25 gal (35 L) |
|---|
Steering
| Type | power |
|---|
Cab
| Rops Type | two-post |
|---|---|
| Cab | optional |